Niezwykle trudno jest jednoznacznie określić okres zwrotu samego gruntowego wymiennika ciepła. Oczywiście, istnieją programy pozwalające na obliczenie, ile energii zaoszczędzimy dzięki pracy GWC, są to jednak dane, które wiele mówią specjalistom i audytorom energetycznym, niewiele jednak inwestorom zainteresowanym inwestycją w GWC. Koszt instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła zwraca się w ciągu 5 do 7 lat, w zależności od budynku, rodzaju instalacji, typu systemu grzewczego itd.
Okres ten może być krótszy w przypadku budynków, w których instalacja rekuperacji zaprojektowana została zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, a nie oprócz niej. Okres zwrotu może być znacznie krótszy jeśli od nakładów na system rekuperacji odejmiemy nie poniesione nakłady na elementy tradycyjnego systemu wentylacyjnego: kominy, mikrowentylacja w oknach, nasady kominowe, wentylatory łazienkowe itp.
Jeśli system wyposażony zostanie dodatkowo w GWC, kosztujący dla niewielkiego domu średnio od kilku do kilkunastu tysięcy PLN, okres zwrotu niestety się wydłuży, ale… czy nie należałoby wówczas w poniesionych kosztach uwzględnić zmianę komfortu mieszkania: świeże powietrze i schłodzenie domu latem, które bez GWC byłoby możliwe wyłącznie dzięki klimatyzacji, która nie tylko sporo kosztuje, ale także zużywa duże ilości wcale dziś nietaniego prądu!
Dopiero porównanie kosztów użytkowania domów: wyposażonego w GWC oraz wyposażonego w klimatyzację da nam realny obraz kosztów zwrotu inwestycji. Przeciętny domowy klimatyzator zużywa około 2,5 kW (urządzenia pokojowe) do nawet 20 kW – czyli 20.000W (urządzenia kanałowe obsługujące cały budynek ok. 200m2). Dobrej klasy rekuperator obsługujący GWC zużyje kilkadziesiąt watów, czyli będzie co najmniej stukrotnie, a nawet dwustukrotnie tańszy w eksploatacji!
Ujmując rzecz inaczej: klimatyzacja do auta nie zwraca się nigdy. A jednak dziś trudno wyobrazić sobie samochód bez klimatyzacji. Sceptykom GWC zaproponuję auto bez klimatyzacji: przecież za klimatyzację trzeba dodatkowo zapłacić przy zakupie a następnie ponieść wyższe koszty eksploatacji samochodu ze względu na zwiększone zużycia paliwa. I gdzie tu okres zwrotu i jakikolwiek sens zakupu takiego urządzenia? GWC należy traktować w kategoriach urządzenia zapewniającego w pierwszym rzędzie podwyższenie komfortu, zabezpieczenie rekuperatora przed zamarzaniem w okresach zimowych a na końcu kwestię opłacalności.
Rezygnujemy więc z rekuperatora i GWC i kupujemy klimatyzator. Ale… kolejnym ważnym aspektem , który należy wziąć pod uwagę zastanawiając się nad okresem zwrotu i wyceną komfortu jest funkcja klimatyzatora. Dobierając klimatyzator i nie decydując się jednocześnie na wykonanie systemu wentylacyjnego z rekuperatorem i GWC musimy być świadomi, że większość klimatyzatorów nie jest w stanie zapewnić skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniu ponieważ większość z nich jedynie „mieli” powietrze wewnętrzne zapewniając jego schłodzenie.
Podkreślić należy, że powietrze będące w obiegu instalacji klimatyzacji nie ma jakiekolwiek kontaktu z powietrzem zewnętrznym zatem nie następuje proces wymiany powietrza zużytego na świeże tak jak ma to miejsce w przypadku procesu wentylacji. Oznacza to, że olbrzymia większość klimatyzatorów nie usunie z wnętrza budynku alergenów, tlenku węgla czy chemikaliów wydzielanych przez np. lakiery, farby czy płyty, z jakich wykonane są choćby meble.
Układ rekuperator – GWC nie tylko schłodzi powietrze, ale także dostarczy do pomieszczeń powietrze świeże i usunie z łazienek czy toalet powietrze zużyte. A takiej funkcji nie zapewni nam większość klimatyzatorów. Każdy alergolog potwierdzi, że małe ilości szkodliwych środków znajdujące się w powietrzu będą przyczyną narastania coraz silniejszych reakcji alergicznych – organizm osłabiony przez związki chemiczne będzie bardziej podatny na alergie. Dobra wentylacja jest więc kluczowym czynnikiem dla zachowania zdrowia.