Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompy ciepła

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Stoisz przed wyborem systemu ogrzewania w nowym domu? A może modernizujesz istniejący już budynek i zastanawiasz się, czy istnieje alternatywa dla kotła gazowego?

Jeśli szukasz nowoczesnego urządzenia, które nie czerpie z nieodnawialnych źródeł energii i zapewni Ci nie tylko efektywne grzanie powierzchni budynku, ale i dostęp do ciepłej wody użytkowej, a latem chłodzenie domu, warto zdecydować się na nowoczesne pompy ciepła.

Sprawdź, jaką pompę ciepła wybrać do domu, komu powierzyć zaprojektowanie instalacji, jakie są rodzaje pomp ciepła i ile zaoszczędzisz, decydując się na innowacyjne ogrzanie domu.

Pompa ciepła projekt

POMPY CIEPŁA: CZYM SĄ, JAK DZIAŁAJĄ?

Pompy ciepła to jedne z najbardziej proekologicznych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Są to także urządzenia, które wyróżniają się bezawaryjnością, wydajnością i minimalną obsługą. Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i opiera się na obiegu termodynamicznym bardzo podobnym do tego, który każdy zna chociażby z wykorzystania w lodówkach.

Aby zrozumieć, na czym polega działanie pompy ciepła należy poznać pojęcia dolnego oraz górnego źródła ciepła:

  • Dolnym źródłem ciepła jest nośnik energii, z którego układ termodynamiczny pobiera ciepło. Rozróżniamy tu energię aerotermiczną, czyli ciepło zawarte w powietrzu – wykorzystywane w przypadku powietrznych pomp ciepła, oraz energię geotermiczną i hydrotermiczną, zawartą w gruncie i wodach gruntowych z których czerpią pompy ciepła typu solanka – woda oraz woda – woda.
  • Górnym źródłem ciepła jest z kolei woda ogrzewana przez pompę ciepła, czyli ciepła woda użytkowa (C.W.U.) oraz instalacja centralnego ogrzewania (C.O.).

POMPA CIEPŁA: SCHEMAT DZIAŁANIA

Pompa ciepła montaż

Należy pamiętać, że pompa nie wytwarza ciepła: jest jedynie jego przenośnikiem, między obiegami. Sam proces odbioru energii cieplnej z dolnego źródła ciepła i przekazania go do górnego odbywa się dzięki obiegowi termodynamicznemu, który umożliwiają cztery główne podstawowe elementy z których zbudowana jest pompa ciepła (parownik, sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny) oraz krążący w tym układzie czynnik chłodniczy.

W parowniku dochodzi do wymiany energii termicznej dolnego źródła ciepła z czynnikiem termodynamicznym, znajdującym się pod niskim ciśnieniem w stanie ciekłym i mającym bardzo niską temperaturę. Czynnik chłodniczy może parować w bardzo niskich temperaturach, znacznie poniżej zera stopnia Celsjusza, dzięki czemu może pobierać ciepło od źródła mającego bardzo niską temperaturę. Czynnik tym sposobem podnosi swoją temperaturę o kilka stopni i paruje po czym trafia do sprężarki.

W sprężarce ciśnienie czynnika chłodniczego wzrasta bardzo dynamicznie, co powoduje gwałtowny wzrost jego temperatury. Teraz czynnik termodynamiczny może oddać energię cieplną górnemu źródłu i przekazać ją do obiegu grzewczego. Odbywa się to w skraplaczu, gdzie poprzez oddanie ciepła do wody grzewczej górnego źródła czynnik ulega skropleniu.

Następnie czynnik termodynamiczny trafia do zaworu rozprężnego który w wyniku gwałtownego obniżenia ciśnienia w układzie powoduje znaczne obniżenie temperatury czynnika chłodniczego umożliwiając mu ponowny cykl obiegu układu termodynamicznego.

GRUNTOWA, POWIETRZNA CZY WODNA: JAKĄ POMPĘ CIEPŁA WYBRAĆ?

Pompa ciepła projekty

Właściciele budynków jednorodzinnych, którzy chcą postawić na odnawialne źródło ciepła do ogrzania domu, mają do wyboru pompy typu: powietrze, woda lub urządzenia czerpiące z energii termalnej gruntu. Poznaj różnice pomiędzy poszczególnymi pompami ciepła.

WODNE POMPY CIEPŁA: NA CZYM OPIERA SIĘ ICH DZIAŁANIE?

Jak sama nazwa wskazuje, pompa ciepła typu woda/woda do funkcjonowania potrzebuje zasobów pochodzących z pobliskiego zbiornika: może być nim rzeka lub jezioro, znajdujące się nieopodal nieruchomości. Jeśli w najbliższej okolicy nie ma żadnego akwenu, właściciel domu musi zadbać o wykopanie dwóch studni, by instalacja pompy działała prawidłowo. Chociaż pompy zasilane wodą cechują się efektywną pracą i mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku, niezależnie od temperatur zewnętrznych, ich wykonanie należy do bardzo kosztownych.

GRUNTOWA POMPA CIEPŁA

Energia z ziemi jest podstawą działania gruntowej pompy ciepła. Ciepło pozyskuje się z gruntu dzięki wymiennikowi gruntowego systemu rur polietylenowych, który jest zakopany na głębokości wynoszącej około 1.5 metra pod powierzchnią terenu (poziomy kolektor gruntowy) lub dzięki odwiertom o głębokości zazwyczaj około 100 metrów (kolektory pionowe). System rur, z których złożony jest kolektor gruntowy wypełniony jest niezamarzającym płynem – roztworem glikolu propylowego lub etylowego, który przejmuje ciepło gruntu.

Należy zaznaczyć, że grunt posiada stałą temperaturę na danej głębokości dzięki czemu pompa gruntowa jest bardziej przewidywalna w ilości wytworzonego ciepła niż inne rodzaje pomp ciepła i dzięki wykorzystaniu zakumulowanego w gruncie ciepła moc pompy ciepła oraz sprawność pompy ciepła gruntowej cechuje się większą stabilnością niż np. pompy ciepła powietrze woda.

Zasadniczą przeszkodą w montażu pompy ciepła gruntowej może być wielkość działki, którą dysponujemy lub niekorzystne uwarunkowania geologiczne, które mogą powodować brak możliwości wkopania kolektora poziomego lub pionowego na naszej działce. Drugą istotną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę przy wyborze i doborze gruntowej pompy ciepła i przy budowie jej dolnego źródła ciepła jest rodzaj gruntu jakim dysponujemy na naszej działce.

Należy pamiętać, że grunty mokre i gliniaste lepiej sprawdzą się niż grunty piaszczyste i suche z uwagi na większy uzysk i dłuższą akumulację ciepła w gruntach mokrych. Bardzo ważna jest również regeneracja gruntu, której szybkość i zdolność konkretnego rodzaju podłoża wpływa na efektywność pracy gruntowej pompy ciepła.

GRUNTOWE I WODNE POMPY CIEPŁA: DODATKOWE KOSZTY

Dobór pompy ciepła, zwłaszcza jeśli myślimy o wodnych lub gruntowych pompach ciepła, musi być oparty na wnikliwej analizie ukształtowania terenu. Ograniczenia dotyczące kolektora poziomego dotyczą przede wszystkim właściwego zagospodarowania działki: gruntowe pompy ciepła tego typu będą prawidłowo zamontowane na terenie wolnym od takich elementów architektury krajobrazu jak krzewy i drzewa, sama przestrzeń zaś cechować się wyrównaniem, brakiem dużych nachyleń oraz spadków.

Z kolei kolektory pionowe są dobre dla inwestorów dysponujących niewielkim terenem wokół domu, ich wykonanie oraz odwierty są mniej inwazyjne dla działki i stwarzają możliwości zagospodarowania jej krzewami oraz drzewami.

Warto także wspomnieć o kwestiach finansowych: kolektory poziome wymagają dodatkowego osprzętu w postaci sterowników i pomp do przetłoczenia glikolu. Decydując się zaś na pompę ciepła woda/woda musimy mieć na względzie, że woda gruntowa bywa mocno zanieczyszczona- w takim przypadku, by ochronić parownik przed awarią i stratą efektywności trzeba będzie wziąć pod uwagę zastosowanie dodatkowego, pośredniego wymiennika ciepła.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA: POZNAJ FUNKCJONALNĄ ALTERNATYWĘ DLA DOMU!

Rynek pomp ciepła jest na tyle zróżnicowany, że zaspokoi potrzeby każdego inwestora. Pompa ciepła powietrze to doskonała alternatywa dla tych właścicieli nieruchomości, którzy nie chcą lub nie mogą ingerować w ukształtowanie terenu, wody podziemne są zbyt zanieczyszczone lub inwestor nie ma możliwości i środków finansowych na wybudowanie własnej studni głębinowej. Sprawdź, jak skutecznie ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła!

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA: JAK DZIAŁAJĄ?

Pompa powietrzna, w przeciwieństwie do pomp gruntowych oraz wodnych bazuje na innym dolnym źródle ciepła. Co wyróżnia powietrzną pompę ciepła? Do jej funkcjonowania nie jest potrzebna woda gruntowa, ani odwierty w ziemi: pompy ciepła tego typu czerpią energię termiczną z powietrza, co czyni je najbardziej funkcjonalnymi i bezobsługowymi urządzeniami na rynku. Użytkowników pomp ciepła opartych na tego rodzaju dolnym źródle przekonują także znaczące oszczędności.

KORZYŚCI FINANSOWE PRZY POWIETRZNEJ POMPIE CIEPŁA

Korzyści finansowe

Dobór pompy ciepła musi odbywać się z korzyścią dla portfela inwestora. Takim rozwiązaniem jest z pewnością pompa ciepła wykorzystująca do działania powietrze zewnętrzne. Przede wszystkim nie ponosimy żadnych kosztów związanych z budową odbiornika dolnego źródła ciepła, a samo urządzenie może być z powodzeniem zainstalowane na działce każdego typu, bez względu na jej wielkość oraz ukształtowanie terenu.

Wybór pompy ciepła, czerpiącej z powietrza to także oszczędności już na etapie projektowania domu: możemy całkowicie zrezygnować z budowy kotłowni oraz kominów, ponieważ pompa ciepła nie wytwarza energii cieplnej w wyniku spalania, jest zatem urządzeniem w pełni czystym, które może zostać zamontowane w pomieszczeniu gospodarczym. Dzięki powietrznej pompie ciepła nie musimy także ubiegać się o czasochłonne i problematyczne przyłącze gazowe.

RACHUNKI ZA PRĄD, A POMPA CIEPŁA

Przyszli inwestorzy zastanawiają się nie tylko nad tym jak działa pompa ciepła, jaką pompę ciepła wybrać dla swojego domu, ale przede wszystkim, czy inwestycja w odnawialne źródła ogrzewania domu jest opłacalna. Rachunki za prąd to jedne z najważniejszych części budżetu domowego: dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór pompy ciepła pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego projektanta.

Powietrzna pompa ciepła pracuje wydajnie i efektywnie nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej, nie musimy się także martwić o podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Jednak przy wartościach rzędu -25 stopni Celsjusza, pompa ciepła będzie potrzebowała do prawidłowego działania czerpania z energii elektrycznej, by efektywnie ogrzać budynek. Pamiętajmy jednak, że tak srogie zimy zdarzają się stosunkowo rzadko, a przy tak niskiej temperaturze pompa będzie potrzebowała około 30 procent prądu do prawidłowego działania.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ POMPĘ CIEPŁA?

Dobór pompy ciepła, moc pompy i zaprojektowanie całej instalacji powinny być skonsultowane z projektantem instalacji grzewczej. Warto postawić na doświadczoną w montażu pomp ciepła firmę, która dodatkowo oszacuje wielkość i parametry urządzenia, zaprojektuje instalację i obejmie nas opieką posprzedażową, dając gwarancję na zakupioną pompę oraz możliwość regularnych przeglądów technicznych. To, jakimi parametrami będzie wyróżniała się pompa ciepła zależne jest od wielu czynników:

  • od wielkości budynku,
  • przez jego izolację,
  • aż do kwestii działania w domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Moc grzewcza pompy musi odpowiadać zapotrzebowaniu domu na ciepło. Niemniej ważny jest także rodzaj górnego źródła ciepła.

Pompa ciepła doradztwo

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA, A GÓRNE ŹRÓDŁO: CO WYBRAĆ?

Rodzaj górnego źródła ciepła, czyli instalacji grzewczej rozprowadzającej ciepło w budynku determinuje w dużej mierze sprawność samej pompy ciepła. Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, a w praktyce oznacza to dla inwestora, że najlepiej będzie współpracowała z górnym źródłem o niskiej temperaturze. Najlepiej więc postawić na ogrzewanie płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne). Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest bowiem równomierne rozprowadzanie ciepła, energooszczędność, dowolna aranżacja pomieszczeń (ogrzewanie podłogowe nie zajmuje bowiem zbędnego miejsca jak np. grzejniki) i zminimalizowanie ruchu powietrza, co ogranicza powstawanie kurzu.

Szukając oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, warto także rozważyć instalację hybrydową: o ile współpraca pompy ciepła z kotłem gazowym jest droga w eksploatacji, o tyle instalacja fotowoltaiczna stanowi idealne uzupełnienie pomp ciepła.

POMPA CIEPŁA I FOTOWOLTAIKA: DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W TEN DUET?

Połączenie dwóch odnawialnych źródeł energii to doskonały sposób na zredukowanie rachunków za prąd oraz ogrzewanie. Grzałka elektryczna, czy sprężarka jako elementy wyposażenia pompy ciepła wymagają całodobowego dostępu do energii elektrycznej. Warto zatem wspomóc pompę ciepła bez kosztowym źródłem prądu, a tym bez wątpienia jest instalacja fotowoltaicznaZyskujemy nie tylko w aspekcie ekologicznym, ale przede wszystkim finansowym:

  • po pierwsze nasze gospodarstwo domowe staje się całkowicie wolne od rosnących cen prądu, czy gazu (a warto mieć na względzie, że tendencja podwyżek za 1 kWh prądu oraz m3 gazu ziemnego dopiero się rozpoczyna),
  • po drugie jako prosumenci i użytkownicy zielonej energii mamy prawo do skorzystania z licznych dofinansowań.

Dla tych, którzy inwestują w odnawialne źródła energii czekają między innymi zastrzyki gotówki z programów „Mój Prąd„, oraz „Moje ciepło” na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.

CZY POMPĄ CIEPŁA MOŻNA CHŁODZIĆ?

Wysoka temperatura

Instalując pompę ciepła zyskujemy podwójnie: nie tylko ogrzejemy, ale i ochłodzimy dom. Takie przejęcie funkcji klimatyzatora, co jest szczególne istotne w porze letniej, jest możliwe dzięki procesowi odwróconego obiegu. Pompa może odwrócić przebieg procesu termodynamicznego: parownik przejmie wtedy rolę skraplacza, a pompa dzięki temu obniży temperaturę wody zasilającej o kilka stopni. Schłodzona w ten sposób woda krąży w obiegu ogrzewania podłogowego, obniżając temperaturę naszego domu.

OGRZEWANIE DOMU POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA: CZY TO ROZWIĄZANIE DLA MNIE?

Odnawialne źródła energii to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, którzy chcą efektywnie pokryć zapotrzebowanie budynku na prąd, ciepłą wodę czy zapewnić sobie wydajne ogrzewanie domu. Jeśli chcemy połączyć podgrzewanie wody użytkowej z niemal bez kosztowym systemem centralnego ogrzewania warto pomyśleć o powietrznych pompach ciepła: koszty ich eksploatacji są znacznie niższe, aniżeli ogrzewanie wyczerpalnymi źródłami energii: gazem oraz węglem.

Precyzyjny dobór pompy ciepła z uwzględnieniem wszystkich parametrów, przeprowadzony pod okiem profesjonalnego projektanta, uzupełniony o instalację fotowoltaiczną oraz rekuperację to gwarancja zdrowego domu bez rachunków.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?