
Budując dom nowoczesny dom jednorodzinny o powierzchni około 120m2, warto postawić na przemyślane i nowoczesne rozwiązania, które nie tylko podniosą komfort użytkowania budynku, ale również przyniosą realne korzyści finansowe. Montaż rekuperatora współpracującego z instalacją wentylacyjną zapewnia ciągły dopływ przefiltrowanego i czystego powietrza, a dzięki zjawisku rekuperacji, czyli odzysku ciepła z powietrza usuwanego zapewnia również wyeliminowanie strat ciepła wynikających z konieczności ogrzewania infiltrującego powietrza zewnętrznego obniżając koszty ogrzewania.
Wybór odpowiednej centrali wentylacyjnej nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. Obliczenie odpowiedniego zapotrzebowania na powietrze budynku, projekt instalacji dystrybucji powietrza oraz jej rodzaj i opory mają znaczny wpływ na wybór odpowiedniej jednostki wentylacyjnej. Czytając ten artykuł dowiesz się jak wybrać odpowiedni rekuperator, jakie parametry jego pracy są najważniejsze i na co szczególnie zwrócić uwagę planując montaż jednostki wentylacyjnej.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesna, wydajna i działająca w każdych warunkach alternatywa wobec tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna opiera się na pracy centrali wentylacyjnej oraz podłączonej do niej instalacji dystrybucji powietrza wentylacyjnego. Aby zrozumieć schemat pracy instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jaką najczęściej wykonuje się w budownictwie jednorodzinnym należy rozróżnić jej główne elementy składowe: instalację dystrybucji powietrza wentylacyjnego składającą się z przewodów czerpni, wyrzutni, nawiewu oraz wyciągu oraz z centrali wentylacyjnej zwanej rekuperatorem
Rekuperator, czyli właściwa jednostka wentylacyjna lub centrala wentylacyjna stanowi oś całej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To właśnie rekuperator i pracujące w nim wentylatory (nawiewny i wyciągowy) umożliwiają pobór powietrza z zewnątrz budynku i tłoczenie go do poszczególnych pomieszczeń oraz umożliwiają wyciąg zużytego i zanieczyszczone powietrze z budynku i usunięcie go poza obiekt. Proces rekuperacji, czyli odzysku ciepła zachodzi w wymienniku ciepła. Dzięki temu, że wentylatory pracują w ciągłym i zrównoważonym trybie pobierając świeże powietrze z zewnątrz i usuwając zużyte z budynku przetłaczają oba strumienie powietrza poprzez wymiennik ciepła, którego konstrukcja umożliwia przekazanie energii cieplnej z powietrza usuwanego do świeżego powietrza pobranego z zewnątrz.
Kompletny system dystrybucji powietrza wentylacyjnego składa się z instalacji czerpni, wyrzutni, nawiewu i wyciągu. Każdy z fragmentów instalacji połączony do odpowiednich króćców przyłączeniowych w centrali rekuperacyjnej odpowiada za transport określonego strumienia powietrza o różnych parametrach temperatury, czystości i wilgotności. Instalacja czerpni umożliwia transport powietrz z zewnątrz do centrali rekuperacyjnej, część nawiewna dystrybuuje świeże i ogrzane w wymienniku ciepła powietrza do poszczególnych punktów nawiewnych, instalacja wyciągowa transportuje zużyte, zanieczyszczone wilgocią, zapachami i dwutlenkiem węgla powietrza, z którego odzyskiwane jest ciepło w wymienniku ciepła, a następnie instalacją wyrzutową usuwane poza budynek.
Wybór odpowiedniego rekuperatora do domu o powierzchni 120m2 powinien być przeprowadzony z rozwagą oraz w oparciu o dokładną analizę obiektu, dla którego jest dobierany. Wybór rekuperatora bez odpowiedniej wiedzy o jego działaniu, parametrach pracy, efektywności energetycznej, natężeniu dźwięku generowanego przez prace jego wentylatorów, jego sprawności energetycznej i sprawności cieplnej może okazać się kosztowny w trakcie eksploatacji urządzenia zwłaszcza w okresie zimowym oraz może negatywnie odbić się na komforcie użytkowania systemu wentylacji mechanicznej.
Dobierając centralę wentylacyjną dla domu o powierzchni 120m2 to właśnie powierzchnia i powiązana z nią kubatura budynku jest głównym parametrem doboru ponieważ wpływa na obliczeniowy strumień powietrza wentylacyjnego dla budynku. Obliczając wymagany strumień powietrza wentylacyjnego nie należy jednak zapominać o innych bardzo ważnych parametrach, które mogą mieć odzwierciedlenie w projektowym strumieniu powietrza wentylacyjnego takich ja rozplanowanie i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń w budynku oraz liczba mieszkańców.
W kontekście doboru rekuperatora ważne są również parametry wpływające na jego użytkowanie i komfort pracy urządzenia: klasa energetyczna centrali, generowany przez nią hałas, automatyka sterująca pracą systemu w tym możliwość sterowania pracą centrali za pomocą instalacji domu inteligentego, smartfona, tableta itp. Dobór rekuperatora może również zależeć od rodzaju instalacji dystrybucji powietrza z jaką dana centrala ma pracować, od jej lokalizacji w budynku itp. Rekuperatory z odzyskiem ciepła są najpopularniejszym rodzajem rekuperatorów montowanych w nowoczesnym i modernizowanym budownictwie dlatego rodzaj wymiennika ciepła również będzie miał znaczenie i warto jeszcze przed zakupem określić jaki będzie najbardziej odpowiedni dla danej inwestycji.
Zazwyczaj maksymalny obliczeniowy strumień powietrza przetłaczanego przez rekuperator dla domu o metrażu 120m2 zamyka się w przedziale 300-350m3/h dlatego inwestor decydujący się na montaż rekuperacji w budynku o takiej powierzchni chcąc jeszcze przed kontaktem z profesjonalną firmą poznać dostępne na polskim rynku urządzenia najczęściej montowane w domach o takiej powierzchni powinien skupić się na centralach oferujących taki zakres wydajności.
Określenie wydajności rekuperatora opiera się głównie na obliczeniu zapotrzebowania budynku na świeże powietrze. Objętość strumienia powietrza niezbędnego do wentylacji danego budynku zależy głównie od jego powierzchni, kubatury oraz ilości mieszkańców. Obliczenie wydajności rekuperatora powinno być wykonane przez wykwalifikowanego projektanta instalacji wentylacyjnych, który na podstawie obowiązujących przepisów prawa budowlanego, warunków technicznych oraz doświadczenia prawidłowo oszacuje wymaganą objętość dostarczanego do budynku świeżego powietrza wentylacyjnego.
Oczywiście wyjściowym parametrem przy doborze wielkości centrali rekuperacyjnej jest zawsze wymagana ilość powietrza wentylacyjnego dla danego budynku, którą określa się na podstawie powierzchni i kubatury budynku oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń.
Warto jednak pamiętać o właściwościach centrali, które będą miały wpływ na jej eksploatacje. Kluczowymi parametrami w tym kontekście będą: hałas generowany przez pracę wentylatorów centrali, efektywność energetyczna centrali, rodzaj wymiennika ciepła oraz jego efektywność temperaturowa.
Montaż instalacji wentylacji mechanicznej w budynku o powierzchni 120m2 to bardzo dobry wybór. Zalety jakie niesie ze sobą montaż systemu rekuperacji jest wiele, do najbardziej istotnych i najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
Oczywiście przeprowadzenie samodzielnego montażu rekuperacji dla domu 120m² jest możliwe, jednak nie zawsze warto ryzykować podjęcia się wykonania tak istotnej instalacji bez wiedzy dotyczącej zasad prowadzeni i izolowania instalacji wentylacji mechanicznej. Wykonanie sprawnej i efektywnie działającej instalacji rekuperacji bez znajomości tego typu systemów lub co gorsza bez przygotowanego przez specjalistę projektu może doprowadzić do zmniejszenia wydajności centrali wentylacyjnej, pogorszenia parametrów efektywności odzysku ciepła, braku zapewnienia wymaganej ilości powietrza wentylacyjnego dla budynku a nawet wykropleń na przewodach instalacji rekuperacji, które mogą pojawić się w wyniku braku prawidłowego przepływu lub nieprawidłowo wykonanej izolacji. Brak znajomości zasad wykonywania instalacji może również powodować powstawanie wzmożonego hałasu w źle dobranych lub nieprawidłowo rozłożonych przewodach.
W rezultacie błędny montaż może spowodować konieczność przeprowadzenia kosztownych napraw a oszczędność może okazać się jedynie pozorna.
By nie popełnić błędów w nieprawidłowym dobraniu rekuperatora do domu 120 metrów, warto zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się projektowaniem, doborem i montażem systemów rekuperacji. Doświadczony projektant zajmie się zaprojektowaniem optymalnej dla danego budynku instalacji, obliczy prawidłowo wymaganą wydajność rekuperatora, dobierze w poprawny sposób rodzaj instalacji dystrybucji powietrza i określi wymagane średnice przewodów wentylacyjnych. Odpowiednio wykonany projekt wentylacji mechanicznej, pozwala specjaliście w zakresie instalacji przeprowadzić szybki i sprawny montaż, gwarantujący prawidłowe parametry pracy systemu.