Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Klimatyzacja

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Komfort termiczny, który zapewnia odpowiednio dobrana i funkcjonująca klimatyzacja jest nie do przecenienia. Wiedzą o tym wszyscy, którzy korzystają z klimatyzatorów latem, w trakcie trudnych dla organizmu wysokich temperatur. Zastosowanie klimatyzacji jest dziś powszechne: urządzenia pracują nie tylko w naszych mieszkaniach i biurach, ale także sklepach, pokojach hotelowych czy urzędach. Co jednak w przypadku, kiedy montaż instalacji klimatyzacji z jednostką zewnętrzną nie jest możliwy? Wbrew pozorom to dość częsty scenariusz: z problemem montażu agregatu na ścianie zewnętrznej borykają się właściciele lub najmujący budynek wpisany do rejestru zabytku, gospodarze domków letniskowych, gdzie ze względu na długą nieobecność istnieje ryzyko kradzieży jednostki zewnętrznej oraz osoby obawiające się ingerencji w konstrukcję budynku. Czy istnieje alternatywa dla klimatyzatorów typu SPLIT? Mamy dobrą wiadomość dla inwestorów: rynek HVAC wychodzi na przeciw oczekiwaniom w kwestii klimatyzacji pomieszczeń charakteryzujących się trudnościami technicznymi lub prawnymi. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego o kompaktowych klimatyzatorach typu MONOBLOK bez jednostki zewnętrznej!

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej

Klimatyzator typu SPLIT: jak działa tradycyjny system klimatyzacji?

Schemat działania klimatyzatora wyposażonego w jednostkę zewnętrzną, czyli urządzeń typu SPLIT opiera się na działaniu dwóch głównych modułów: wewnętrznego oraz jednostki zewnętrznej, ulokowanej na zewnątrz budynku:

 • moduł wewnętrzny, umieszczony wewnątrz ma za zadanie odbierać z pomieszczenia ciepło. Spełnia swoją funkcję dzięki doposażeniu go w parownik.
 • moduł na zewnątrz budynku posiada z kolei skraplacz, a jego funkcją jest oddawanie ciepła do otoczenia.
  Oba moduły połączone są ze sobą systemem rur, w których przepływa czynnik chłodzący.

Montaż klimatyzacji z jednostką zewnętrzną: jakie problemy może napotkać inwestor?

Jednostka zewnętrzna klimatyzacja

Montaż zewnętrznego agregatu wiąże się z kilkoma trudnościami, które należy wziąć pod uwagę jeśli chcemy zainwestować w tradycyjny system SPLIT. Bariery architektoniczne to nie jedyny problem, z którym potencjalny inwestor będzie musiał się zmierzyć. Zamontowanie klimatyzatora z jednostką zewnętrzną stawia przed właścicielem lub najmującym szereg wyzwań. Przyjrzyjmy się pokrótce kilku z nich.

Klimatyzacja, a prawo budowlane

Montaż klimatyzatora jest regulowany literą prawa. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jasno wskazują, że pomieszczenia winny mieć zapewnioną wentylację i klimatyzację dostosowaną do ich przeznaczenia. Co to oznacza w praktyce? Klimatyzacja powinna być zlokalizowana w pomieszczeniu i budynkach, gdzie ze względów zdrowotnych i użytkowych należy utrzymywać właściwe parametry powietrza wewnętrznego.

Czy mogę zamontować klimatyzację w bloku mieszkalnym?

Montaż zewnętrznego agregatu w przypadku klimatyzacji do mieszkania w bloku lub kamienicy musi być konsultowany z radą spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcą budynku, a także z sąsiadami. Takie stanowisko przyjął Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrokiem z 2014 roku precyzując, że chodzi także o widoczne z zewnątrz elementy klimatyzatora.

Montaż jednostki zewnętrznej wiąże się z dodatkowymi kosztami

Nierzadko montaż agregatu zewnętrznego na ścianie zewnętrznej koliduje z estetyką elewacji, ale i bywa kłopotliwy ze względów technicznych, zwłaszcza jeśli klimatyzator ma być ulokowany w wieżowcu lub w modernizowanym, wieloletnim budynku. Problematyczne może okazać się prowadzenie kanałów między modułami, ponieważ wiąże się to z przebudową pomieszczenia, kuciem ścian i zatrudnieniem dodatkowych ekip, by sprawnie przeprowadzić proces instalacyjny.

Głośna praca tradycyjnego systemu klimatyzacji

Nowoczesne klimatyzatory w większości nie generują hałasu, jednakże dla osób cierpiących na nadwrażliwość słuchową nawet delikatny szum urządzenia może okazać się trudny do wytrzymania.

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej: kompaktowa alternatywa dla systemu SPLIT

Przeszkody techniczne lub prawne w montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku nie oznaczają, że inwestor nie będzie mógł liczyć na komfortową temperaturę. W takim wypadku o klimatyzację może zadbać przenośne, kompaktowe urządzenie. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej to klimatyzator typu monoblok.

Jak działa klimatyzator kompaktowy?

Układ chłodniczy (parownik, sprężarka, kompresor) w przypadku klimatyzatora bez jednostki zlokalizowanej na ścianie gmachu budynku, umieszczony jest szczelnie w urządzeniu, które znajduje się w pomieszczeniu. Urządzenie odprowadza powietrze i pobiera je do chłodzenia skraplacza przy pomocy dwóch otworów w przegrodzie zewnętrznej.

Funkcje klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej

Rynek HVAC oferuje nowoczesne urządzenia, które nie tylko zapewnią nam funkcję chłodzenia w domu, mieszkaniu, w kontenerach biurowych itp., ale posłużą także jako:

 • klimakonwektory w trybie ogrzewania (pompa ciepła)
 • osuszacze powietrza
 • wentylator z funkcją usuwania zanieczyszczeń z powietrza
Klimatyzacja wewnętrzna

Dla kogo klimatyzator kompaktowy typu Monoblok?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, który możemy zlokalizować w dowolnym miejscu jest polecany szczególnie wtedy, kiedy występują trudności w połączeniu tradycyjnego systemu. Rozwiązanie w postaci klimatyzatora przenośnego jest także polecane dla:

 • właścicieli domków letniskowych, inwestorów budowlanych, kontenerowców biurowych i firmowych: wszędzie tam, gdzie mogłoby dojść do kradzieży jednostki zewnętrznej
 • inwestorów, którzy cenią sobie estetyczne rozwiązania i nie chcą szpecić elewacji domu
 • właścicieli małych pomieszczeń, gdzie należy dbać o ekonomiczne utrzymanie temperatury środka przeciwzamrożeniowego

gospodarzy domów o okresowym użytkowaniu (klimatyzacja tego typu posiada funkcję ogrzewania, która może utrzymać ciepło w pomieszczeniach).

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej: zalety

Zalety klimatyzacje bez jednostki

Niewątpliwym autem przenośnych monobloków jest fakt, że posiadają one funkcję zdalnego sterowania, a urządzenie pracuje w trybie zgodnym z naszymi oczekiwaniami. Możliwość sterowania klimatyzatorem poprzez aplikację to nie jedyne mocne strony tego rozwiązania. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej wyróżnia się na rynku także:

 • maksymalną efektywnością termiczną
 • prostym montażem
 • kompaktowymi wymiarami
 • wielofunkcyjnością

Największym plusem tego typu urządzeń z pewnością jest ich mobilność: klimatyzatory możemy w dowolnym czasie przenieść bez problemu do innego pomieszczenia.

Instalacja klimatyzacji bez agregatu zewnętrznego: czy warto?

Instalacja tradycyjnej klimatyzacji typu SPLIT nie zawsze jest możliwa do zrealizowania. Warto wtedy zdecydować się na alternatywę: monoklimatyzatory zapewnią użytkownikowi komfort termiczny porównywalny z użytkowaniem klimatyzacji z jednostką zewnętrzną. Nie warto jednak kupować klimatyzatora na własną rękę, po konsultacji ze sprzedawcą sklepu. Dobór klimatyzacji powinien być fachowy i dopasowany do parametrów technicznych budynku i naszych oczekiwań: przedstawiciele Eco Comfort przygotują dla Państwa ofertę dostępnych na rynku urządzeń bez jednostki zewnętrznej.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?