Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompy ciepła

Pompa ciepła cwu: Powietrzne pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które zdobywają coraz większe grono zadowolonych użytkowników. Zjawisko to dostrzegalne jest zarówno w przypadku nowobudowanych inwestycji, jak i tych modernizowanych i remontowanych. Nowoczesne i wydajne pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania domu oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, doskonale wpisują się w standardy nowoczesnego i przyjaznego dla środowiska budownictwa, zapewniając maksymalną wydajność przy jednoczesnym minimalnym poborze energii elektrycznej.

Gruntowe, wodne i powietrzne pompy ciepła do ogrzewania budynku z powodzeniem stosuje się nowych i modernizowanych budynkach. Powietrzne pompy ciepła wykorzystywane tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej wykorzystywane są najczęściej w budynkach modernizowanych i remontowanych lub w inwestycjach, w których wykorzystanie głównej instalacji centralnego ogrzewania do przygotowania ciepłej wody użytkowej może być niewygodne lub mało efektywne w okresach ciepłych. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy w budynku zainstalowany jest już kocioł na paliwo stałe. Szeroki wybór pomp ciepła do cwu gwarantuje obniżenie kosztów ogrzewania wody użytkowej i dobór urządzenia z własnym wbudowanym zbiornikiem cwu lub urządzenia, które może współpracować z zamontowanym w domu zasobnikiem.

Pompa ciepła cwu system w kotłowni

Powietrzna pompa ciepła do CWU – jak wydajnie przygotować ciepłą wodę użytkową?

Wykorzystanie pomp ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań przeznaczonych do realizacji tego zadania. W związku z tym, że przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pomocą pomp ciepła nie odbywa się w wyniku spalania paliwa, to wykorzystanie tego typu urządzeń do przygotowania cwu nie emituje żadnych szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń, ani nie wymaga doprowadzenia do urządzenia żadnych instalacji poza instalacją elektryczną.

Pompy ciepła powietrze woda cwu nie wymagają specjalnie dużej przestrzeni do montażu ani specjalnych wymagań dotyczących pomieszczeń, w których są montowane. To wszystko sprawia, że pompy ciepła cwu stanowią doskonałą alternatywę w stosunku do kotłów na paliwo stałe, gazowe czy podgrzewaczy elektrycznych wykorzystywanych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła powietrze woda wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej charakteryzują się ponad to wysokim stosunkiem pobranej z sieci energii, do uzyskanej mocy cieplnej. Współczynnik COP, który opisuje tę zależność osiąga poziom pozwalający na uzyskanie około 4 kW energii termicznej z każdego pobranego 1 kW energii elektrycznej. Warto pamiętać, że niskie koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej za pomocą pompy ciepła można obniżyć jeszcze bardziej, wykorzystując energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na dachu lub gruncie. Ciepła woda przygotowana w pompie ciepła to wygoda dla mieszkańców zapewniająca także troskę o środowisko, w dodatku połączenie jej w fotowoltaiką tworzy bardzo ekologiczne i ergonomiczne rozwiązane.

W jaki sposób działa pompa ciepła powietrze woda do cwu?

Pompa ciepła powietrze woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej działa na takich samych zasadach, jak inne urządzenia tego typu, których podstawowym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń. Pompa ciepła cwu tego typu wykorzystuje temperaturę dolnego źródła ciepła, którym jest otaczające ją powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest pompa ciepła lub powietrze zewnętrzne pobierane za pomocą specjalnego systemu izolowanych przewodów czerpnych i osadzonych w ścianie zewnętrznej lub w przygotowanym szachcie komina.

Dolne źródło w instalacji pompy ciepła cwu.

Wykorzystanie energii cieplnej dolnego źródła umożliwia realizowany przez pompę powtarzalny cykl obiegu czynniku termodynamicznego pomiędzy głównymi elementami systemu grzewczego pompy ciepła jakim są parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. W parowniku znajduje się wymiennik ciepła, w którym czynnik chłodniczy parując pobiera energię cieplną z powietrza stanowiącego dolne źródło zasilania pompy. W sprężarce odparowany czynnik zwiększa swoje ciśnienie robocze kilkukrotnie w związku z czym jego temperatura podnosi się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. W wymienniku ciepła skraplacza czynnik oddaje energię cieplną do obiegu zasilającego górne źródło ciepła czyli wody grzewczej zasilającej wężownicę zbiornika ciepłej wody użytkowej umożliwiając podniesienie jego parametru temperaturowego. Ogrzanie górnego źródła powoduje obniżenie temperatury czynnika chłodniczego i skroplenie go. Czynnik, który trafia do zaworu rozprężnego ulega gwałtownemu rozprężeniu co powoduje zmniejszenie jego ciśnienia i temperatury umożliwiając powtórny cykl obiegu termodynamicznego.

Dodatkowe zalety wykorzystania dolnego źródła ciepła pompy cwu.

W niektórych przypadkach pobór powietrza będącego dolnym źródłem dla pompy cwu z pomieszczenia, w którym się znajduje lub z innych pomieszczeń, może okazać się dodatkową zaletą ponieważ w takim przypadku można z powodzeniem wykorzystać pompę ciepła cwu do osuszania i chłodzenia takiego pomieszczenia.

Górne źródło ciepła – zasobnik cwu.

Energię termiczną dolnego źródła pompa ciepła cwu przekazuje do górnego źródła, którym jest woda grzewcza zasilająca wężownicę zbiornika ciepłej wody użytkowej. Podgrzana woda w wymienniku wężownicy przekazuje ciepło wodzie zgromadzonej w zasobniku podgrzewając ją do zadanej temperatury. Sprawność pompy ciepła, zarówno tej, której głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń, jak i tej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zależy głównie od temperatury jej dolnego źródła energii, czyli powietrza otaczającego pompę lub w przypadku, w którym pompa będzie pobierać powietrze z zewnątrz od warunków termicznych panujących na zewnątrz. Temperatura dolnego źródła wpływa na wydajność pomp ciepła cwu, dlatego ich wydajność jest najwyższa w okresie letnim, a nieco niższa w okresach zimnych.

Pompa ciepła powietrze woda do przygotowania cwu - gdzie ją zamontować?

Powietrzna pompa ciepła na zewnątrz domu

Powietrzne pompy wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej to urządzenia niezwykle proste w montażu. Nie wymagają specjalnych wymagań odnośnie miejsca montażu i mogą być skutecznie i z powodzeniem instalowane w kotłowni, w garażu, w pomieszczeniu gospodarczym lub w spiżarni. Powietrzne pompy to bardzo bezpieczne urządzenia, które zamiast spalania paliwa do ogrzewania wody użytkowej, wykorzystują energię termiczną powietrza zewnętrznego lub powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, w którym zlokalizowane jest urządzenie i wykorzystując energię elektryczną pobraną ze standardowego gniazdka elektrycznego realizują proces obiegu termodynamicznego czynnika chłodniczego co umożliwia pobór ciepła nawet z powietrza o niskiej temperaturze i ogrzanie wody użytkowej w zasobniku.

Pompy cwu – kompaktowe urządzenia do podgrzewania ciepłej wody

Pompa ciepła powietrze woda z wbudowanym zasobnikiem przygotowująca ciepłą wodę dla domu w praktyce zajmuje mniej niż jeden metr kwadratowy powierzchni. Urządzenia, które nie są wyposażone w zintegrowany zasobnik można zainstalować na ścianie co jeszcze bardziej minimalizuje niezbędną dla nich powierzchnie montażową. W przypadku zastosowania takiej pompy ciepła wystarczy wykonać instalację wodną łączącą pompę ciepła z zewnętrznym zasobnikiem cwu, z którym urządzenie ma współpracować.

Na co zwracać uwagę decydując się na montaż pompy ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej?

Wybór pompy ciepła do przygotowania cwu wiąże się z analizą techniczną faktycznego zapotrzebowania konkretnego budynku, w którym ważną rolę odgrywa nie tylko moc grzewcza pompy ciepła, ale także pobór ciepłej wody użytkowej i szereg innych parametrów pracy pompy ciepła, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie tej odpowiedniej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła do cwu?

Przy doborze pompy ciepła przygotowującej ciepłą wodę, należy zwrócić uwagę między innymi na moc, z jaką pompa ciepła cwu pracuje w standardowym trybie pracy. Pompa ciepła cwu osiąga zazwyczaj moc od 3 do 5 kW. Większa moc pompy oznacza możliwość szybszego podgrzewu ciepłej wody użytkowej w wbudowanym lub współpracującym z pompą zewnętrznym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. W przypadku, gdy pompa ciepła posiada zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej można zdecydować się na pompę o mniejszej mocy, jednak w przypadku gdy pompa ciepła ma współpracować z zewnętrznym zbiornikiem cwu, warto zdecydować się na pompę o większej wydajności. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której zewnętrzny zasobnik ciepłej wody użytkowej posiada wężownicę, która ma mniejszą niż zalecana powierzchnia wymiany ciepła. W takiej sytuacji wybór pompy ciepłą o większej wydajności pozwala zrekompensować powierzchnię grzewczą wężownicy i zmniejszyć czas potrzebny do podgrzania wody do wymaganej temperatury.

Ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła jest jej wskaźnik COP, czyli wskaźnik zależności pomiędzy energią elektryczną pobraną z sieci zasilającej pompy do energii cieplnej, którą wytwarza. Ile prądu pobiera pompa ciepła? Pompa ciepła powietrze woda podgrzewająca ciepłą wodę użytkową w zbiorniku może osiągnąć nawet 4 – 4,5 COP co oznacza, że z każdego 1 kW pobranego prądu jest w stanie wytworzyć 4 – 4,5 kW energii cieplnej, warto więc wybierać pompy, które posiadają zintegrowane zasobniki odpowiednio dopasowane do ich punktu pracy lub takie, które współpracując z zewnętrznym zbiornikiem cwu o danej pojemności osiągają jak najwyższe współczynniki COP.

Warto zwracać uwagę także na klasę energetyczną pompy. Im wyższa, tym mniej energii elektrycznej pobierze urządzenie do podgrzewania ciepłej wody i osiągnięcia maksymalnej wydajności grzewczej.

Niektóre pompy umożliwiają również podłączenie pompy obiegowej do realizacji obiegu cyrkulacyjnego. Cyrkulacyjna pompa obiegowa współpracującą z pompą ciepła skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę w punktach jej poboru takich jak baterie umywalkowe i prysznicowe.

Pompa ciepła do c.w.u. z zasobnikiem czy bez?

Wybór pompy ciepła ze zbiornikiem ciepłej wody lub bez zbiornika to bardzo dobre rozwiązanie umożliwiające przygotowanie ciepłej wody użytkowej niskim kosztem i w trosce o środowisko naturalne. Wybór urządzenia z wbudowanym zbiornikiem cwu lub współpracującym z już zainstalowanym zasobnikiem jest kwestią indywidualną dlatego warto znać różnicę pomiędzy pompami ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem i pompami które współpracują z już istniejącym zasobnikiem cwu.

Pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła powietrze woda do podgrzewu ciepłej wody użytkowej z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej to urządzenie stojące, z uwagi na swoje gabaryty. Podstawowym atutem takiej pompy jest prostota montażu z uwagi na fakt, że podłączenie takiego układu zintegrowanego urządzenia do instalacji ciepłej wody jest proste i zazwyczaj trwa jeden dzień. Wybierając pompę ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem do podgrzewu ciepłej wody dla domu inwestor nie musi się martwić tym, że wężownica zasobnika cwu będzie zbyt mała aby sprawnie podnieśc temperaturę wody w zbiorniku. Warto pamiętać, że pompy posiadający zintegrowane zasobniki cwu mają także możliwość podłączenia innych źródeł ciepła mogących zasilać zbiornik cwu, takich jak kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe czy instalacja solarna.

Pompa ciepła współpracująca z zewnętrznym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej.

Pompy współpracujące z istniejącym zainstalowanym w budynku zbiornikiem cwu to urządzenia chętnie wybierane przez inwestorów, którzy posiadają kotły na paliwo stałe ale z uwagi na wygodę, oszczędność czasu i energii nie chcą wykorzystywać ich w okresach ciepłych do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystanie pomp ciepła cwu w takim przypadku to nie tylko oszczędność czasu właścicieli budynku, ale także bardzo duża oszczędność energii. Pompy ciepła podgrzewające wodę w okresach ciepłych osiągają bardzo wysoką wydajność oraz bardzo wysoki współczynnik COP z uwagi na to, że temperatura ich dolnego źródła jest wysoka. Decydując się na taki typ pompy ciepła, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe i aby uzyskać maksymalną wydajność pompy w każdym przypadku należy przestrzegać minimalnej zalecanej powierzchni wężownicy zbiornika cwu oraz jego pojemności dla danego typu i mocy pompy ciepła.

Pompa ciepła - pogrzewacz wody

Pompa ciepła cwu - dlaczego warto z niej korzystać?

pompa ciepła woda użytkowa

Za wykorzystaniem pomp ciepła cwu przemawia przede wszystkim jej bezobsługowość, niewielkie gabaryty, bezpieczeństwo użytkowania, prosty montaż i fakt, że jest to najbardziej ekologiczne z rozwiązań zapewniających ciepłą wodę dla użytkowników budynku.

  • Bezobsługowość pompy ciepła to oszczędność czasu domowników. Wystarczy odpowiedni dobór urządzenia i zaprogramowanie jego podstawowych funkcji, aby pompa ciepła odpowiednio sterowała czasem pracy, procedurą podgrzewania ciepłej wody i zapewnieniem jej stałej dostępności.
  • Niewielkie gabaryty i prosty montaż pozwalają na wykorzystanie pompy ciepła cwu nawet, gdy powierzchnia pomieszczenia technicznego lub kotłowni jest bardzo mała, mnogość pomp ciepła dostępnych na rynku i niewielkie wymagania i prostota ich montażu sprawiają, że są to urządzenia niezwykle przyjazne i wygodne dla właścicieli nieruchomości
  • Nowoczesne pompy ciepła gwarantują niski pobór prądu i wysoką wydajność pracy oraz wysoki współczynnik COP minimalizując koszty ogrzewania wody ponoszone przez właściciela budynku.

Pompa ciepła cwu to urządzenie bardzo bezpieczne dla budynku i jego mieszkańców, do wytwarzania energii cieplnej nie wykorzystuje procesu spalania paliwa gazowego ani paliw stałych więc ewentualna awaria urządzenia nie grozi zjawiskiem powstania tlenku węgla lub wybuchu. Wykorzystanie jedynie energii elektrycznej oznacza także, że powietrzna pompa ciepła cwu jest urządzeniem niezwykle przyjaznym dla środowiska naturalnego.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?