Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompy ciepła

Pompa ciepła wady i zalety, koszty i opinie - to warto wiedzieć!

Popyt na dekarbonizację w zakresie ogrzewania budynków zdaje się być od dawna nie do zatrzymania. Dyrektywy unijne zakładają coraz większe i restrykcyjne ograniczenie emisyjności dwutlenku węgla niewątpliwie sprzyjają temu trendowi. Główne zmiany, które planuje Unia Europejska wiążą się z pompami ciepła. Te urządzenia, które zasila energia odnawialna, są w stanie nie tylko pokryć zapotrzebowanie na ciepło w budynku, przygotować odpowiednią temperaturę wody użytkowej, ale i schłodzić dom letnią porą. Również polski rynek HVAC odnotowuje rekordowe zainteresowanie pompami ciepła. Wysoka efektywność energetyczna, wielofunkcyjność i niskie koszty eksploatacyjne to ich niewątpliwe zalety, które z roku na rok przyciągają coraz większy odsetek inwestorów. Pojawiają się jednak liczne głosy podważające opłacalność pomp ciepła, punktujące kwestię rachunków za prąd konieczny do działania pompy. Czy zatem jest się czego obawiać? Czy pompy ciepła mają słabe strony? Ile w końcu zapłacimy za energię elektryczną i czy pompa nie zawiedzie, kiedy nadejdą siarczyste mrozy? Zachęcamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje pomp ciepła?
 • Która pompa ciepła jest najlepszym wyborem?
 • Jak dopasować pompę ciepła do inwestycji?
 • Jakie są zalety i wady pomp ciepła?
 • Ile kosztują poszczególne modele pomp?
 • Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę w trakcie zakupu pompy ciepła?
Pompa ciepła - wady i zalety, koszty i opinie

Jak działa pompa ciepła?

Swoją nazwę pompa ciepła zawdzięcza procesowi wytwarzania energii cieplnej. Pompa dosłownie przepompowuje energię termiczną z dolnego źródła ciepła do instalacji grzewczej (górnego źródła ciepła). Dolnym źródłem, z którego urządzenie będzie mogło pobierać energię jest środowisko naturalne: grunt, woda lub powietrze. Ciepło pozyskane ze środowiska naturalnego jest transportowane za pomocą czynnika termodynamicznego przez elementy składowe pompy ciepła: parownik, sprężarkę, zbiornik buforowy wody grzewczej i zawór rozprężny, które tworzą układ ciśnieniowy.

Jakie są funkcje poszczególnych części pompy ciepła?

Jak obniżyć koszty ogrzewania

Droga, jaką pokonuje ciepło, by trafić do systemu grzewczego naszego domu, który rozprowadza temperaturę po pomieszczeniach, nie jest skomplikowana. Rozpoczyna się od parownika, który odbiera ciepło z dolnego źródła (dzieje się to przy pomocy niskowrzącego czynnika termodynamicznego, który dzięki procesowi parowania pobiera ciepło z dolnego źródła, nawet jeśli jego temperatura nie należy do wysokich). Odparowany czynnik trafia do sprężarki, a tam wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Na kolejnym etapie drogi w skraplaczu ciepło przekazywane jest do czynnika grzewczego – czyli wody. Woda transportuje ciepło do zbiornika buforowego, który zasila instalację grzewczą. Czynnik ulega skropleniu, a przepływając przez zawór rozprężny, traci ciśnienie i temperaturę. Dzięki temu, może on ponownie trafić do obiegu termodynamicznego.

Pompa zatem nie wytwarza ciepła, ale przekształca energię termiczną środowiska przekazując ją na wymiennik ciepła, a stamtąd do instalacji grzewczej domu dzięki zamkniętemu układowi ciśnieniowemu.

Zalety pomp ciepła - poznaj mocne strony urządzeń opartych na zielonej energii!

Ekologia, wydajność i oszczędności dla portfela, to niewątpliwe atuty pompy ciepła. Decydując się na montaż pompy ciepła:

 • Nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Zarówno pompy powietrzne, jak i gruntowe oraz wodne bazują tylko i wyłącznie na zasobach naturalnych, wykorzystując potencjał odnawialnych źródeł energii. W przeciwieństwie do innych systemów grzewczych nie zużywają paliw kopalnych przyczyniając się do degradacji środowiska i zmian klimatycznych. Podczas pracy pompy ciepła nie dochodzi do emisji spalin, zatem pozytywnie oddziałują na jakość powietrza, którym oddychamy. Wartość ekologiczna tych urządzeń jest bardzo wysoka.
 • Stawiamy na wygodę użytkowania. Zarządzanie preferowaną temperaturą w domu jeszcze nigdy nie było tak proste! Pompy ciepła wyróżniają się na rynku bezobsługowością i intuicyjnym działaniem. Pompy nie wymagają takiego zaangażowania domowników jak tradycyjne kotły: nie musisz martwić się o zakup i przygotowanie opału, ładowanie pieca i pilnowanie, czy po kilku godzinach kocioł nadal podtrzymuje ogień, a temperatura nie spada i to wszystko w otoczce szczypiącego zapachu dymu oraz nieprzyjemnego brudu w kotłowni.
 • A skoro jesteśmy przy kotłowni – pompa ciepła może pracować w każdym pomieszczeniu technicznym! Nie musisz zatem martwić się wymogami odnośnie budowy kotłowni, tak jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania budynku paliwem gazowym.
 • Nie musisz także zajmować myśli budowaniem zbiorników składowania paliwa, ponieważ nie są one potrzebne
 • Dodatkowo, nie martwisz się o przyłącza gazowe, zgody sąsiadów na przekop działek i koszty, które konieczne by było ponosić na rzecz operatora gazowego.
 • Nie dotyczą Cię podwyżki cen gazu i dostępność węgla. A w obecnej, niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej, wprowadzane tarcze antyinflacyjne nie wystarczą, by choć częściowo zredukować koszty ogrzewania domu paliwem gazowym oraz węglem.
 • Oszczędzasz na etapie projektowania i budowy – nie tylko w zakresie podpięcia do sieci gazowej. Decydując się na pompę ciepła nie musisz murować kominów, ani przeznaczać miejsca na kotłownię, pompę możesz zamontować niemal wszędzie.
 • Zyskujesz bezpieczne urządzenie, którego użytkowanie nie grozi ryzykiem wybuchu.
 • Montujemy urządzenie o wielu funkcjach: pompa ciepła nie tylko ogrzeje dom, ale służy także do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a latem do chłodzenia pomieszczeń dzięki odwróceniu obiegu termodynamicznego.
 • Zyskujesz energooszczędny system ogrzewania budynku. Pompę ciepła w porównaniu do innych instalacji wyróżnia niski pobór energii elektrycznej, nawet w przypadku ujemnych temperatur zewnętrznych.
 • Pompa ciepła to gwarancja niezawodności systemu grzewczego. Żywotność urządzenia szacuje się na około 30 lat.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła ma wady?

W przypadku pompy ciepła trudno mówić o minusach. Urządzenia pracują sprawnie nawet w niskich temperaturach, bez dużego poboru energii elektrycznej. Odznaczają się cichym działaniem i doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym oraz ogrzewaniem płaszczyznowym. Montaż pomp ciepła stawia przed inwestorem wiele wyzwań. Należą do nich między innymi:

 • niezbędne nakłady finansowe, zwłaszcza w przypadku pomp gruntowych. Choć należy pamiętać, że koszty związane z instalacją pompy zwrócą się w szybkim czasie dzięki dostępnym dofinansowaniom.
 • potrzeba wzmożonego zasilania napędu pompy, energią elektryczną, przy temperaturach rzędu -15 stopni Celsjusza (choć łagodne zimy w ostatnich latach pokazują, że nie musimy obawiać się takiego scenariusza). Wyposażenie domu w system instalacji fotowoltaicznej sprawi, że niskie temperatury będą bez znaczenia, kiedy będziemy w posiadaniu darmowego ogrzewania, zasilanego energią wyprodukowaną przez panele pv.
 • przy średniej klasy pompach, może zachodzić obawa o słabą jakość pracy sprężarek. Warto zaufać firmie wykonującej dla nas projekt oraz instalację urządzenia. Firma EcoComfort pracuje tylko na wysokiej klasy komponentach, oferując niezawodne modele pomp ciepła objęte gwarancją.
Czy ogrzewanie domu pompą ciepła ma wady?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła jest zależy od rodzaju inwestycji. Nie da się ukryć, że instalacja grzewcza oparta na gruntowej pompie ciepła jest mniej korzystna z finansowego punktu widzenia. Inwestując w pompę gruntową, koszty dla średniej wielkości domu mogą dochodzić nawet do 100 tysięcy złotych. Jeśli do ogrzania domu posłuży nam pompa powietrze, poniesiemy nawet 50 procent mniej wydatków. Ostateczna suma jest uzależniona od kilku czynników:

 • powierzchni domu i innych parametrów technicznych budynku,
 • liczby mieszkańców,
 • mocy pompy ciepła,
 • od tego, jaki współczynnik wydajności pompy ciepła charakteryzuje wybrane przez nas urządzenie,
 • czy pompę będzie uzupełniała instalacja fotowoltaiczna, a także czy urządzenie posłuży inwestorowi tylko do pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynku, czy również do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jak obniżyć wydatki poniesione na pompę ciepła?

Jak obniżyć wydatki poniesione na pompę ciepła?

W przypadku pomp ciepła prosumenci mogą liczyć na duże dofinansowania, pochodzące z różnych źródeł. Między innymi z programów „Moje Ciepło„, „Czyste Powietrze„, czy „Mój Prąd” (jeśli decydujemy się na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji). Dotacje na pompy ciepła są uzależnione od rodzaju urządzenia. Właściciele pomp gruntowych mogą liczyć na zwrot sięgający nawet 21 tysięcy złotych, a inwestorzy będący w posiadaniu pompy ciepła powietrze woda/powietrze-powietrze na dopłaty do 7 tysięcy złotych.

Gruntowa, wodna czy powietrzna pompa ciepła? Jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się gruntowe pompy ciepła oraz ich powietrzne odpowiedniki. Nieco mniejszy odsetek inwestorów decyduje się na montaż wodnej pompy ciepła – ze względu na konieczność budowy studni głębinowych. Zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i pompy czerpiące energię cieplną z gruntu, mają swoje wady i zalety. Stała temperatura gruntu sprawia, że pompa gruntowa nie potrzebuje do pracy dużych ilości prądu. Niestety koszty inwestycyjne są bardzo wysokie. Inwestor musi liczyć się z budową dolnego źródła (wymiennika poziomego lub kolektorów pionowych), a same prace ingerują w wygląd działki i jej zagospodarowanie. Minusem są także wymagania odnośnie terenu. Przyszły prosument, który myśli o montażu kolektora poziomego musi dysponować dużą działką. Teren musi być zniwelowany, bez drzew i gęstych krzewów. Należy także liczyć się z dodatkowymi kosztami, jak np. pompy do przetłoczenia glikolu i sterowniki.

Powietrzna pompa ciepła - wady i zalety

Pompa ciepła powietrze wiąże się z dużo mniejszym obciążeniem dla portfela. Montaż pompy ciepła opartej na poborze energii z powietrza zewnętrznego, to przede wszystkim brak budowy dolnego źródła, redukujemy zatem znaczną część kosztów inwestycyjnych. Choć do działania sprężarki pompy niezbędne jest zasilanie elektryczne, jeśli zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej, nie poniesiemy żadnych wydatków na rachunki za prąd.

Pompy ciepła - skąd to nagłe zainteresowanie?

Pompy ciepła od lat wiodą prym wśród energooszczędnych urządzeń grzewczych. Jednak dopiero od niedawna zaobserwować można wzmożony popyt i istny boom na rynku instalacyjno-grzewczym w zakresie pomp. Niewątpliwie przyczyniły się do tego rosnące ceny gazu, niepewność o bezpieczeństwo dostaw surowca, a także problemy z przyłączami realizowanymi przez operatorów. Pompa ciepła obecnie postrzegana jest nie tylko jako proekologiczne rozwiązanie, ale także najbezpieczniejsze i najtańsze źródło ciepła dla domu.

pompa-ciepła-wady-i-zalety

Pompa ciepła wady i zalety - podsumowanie

Wiesz już, jak działa pompa ciepła i jakie argumenty przemawiają za jej zainstalowaniem. Wyboru odpowiedniego modelu nie dokonuj jednak samodzielnie. Kupno niewłaściwego urządzenia, o mocy, która nie pokryje zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu może skutkować stratami finansowymi. Pamiętaj także o pułapkach czyhających na potencjalnych inwestorów. Mowa tu o wysypie firm działających w szarej strefie. Brak transparentnych zasad współpracy, gwarancji na urządzenie czy serwisu technicznego powinny wzbudzić Twoją czujność! 

Firma EcoComfort będąca liderem na ogólnopolskim rynku, oferuje  kompleksowe usługi projektowania pompy ciepła wraz z jej montażem. Na każdym etapie zlecenia masz możliwość konsultacji projektu z wykwalifikowanym projektantem, a montaż wykonają dla Ciebie doświadczeni instalatorzy. Po zakończeniu prac otoczymy Cię profesjonalną opieką posprzedażową. Oferowane przez nas urządzenia są objęte także długoletnią gwarancją.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?