Większość montowanych na polskim rynku pomp ciepła to urządzenia pracujące w charakterystyce niskotemperaturowej dlatego w większości budynków współpracują z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania płaszczyznowego takimi jak ogrzewanie podłogowe. Czołowi producenci pomp ciepła posiadają w swojej ofercie również pompy ciepła wysokotemperaturowe, które z powodzeniem współpracują z tradycyjnymi systemami ogrzewania takimi jak grzejniki konwekcyjne ale odpowiedni dobór grzejników pozwoli inwestorowi również na zastosowanie niskotemperaturowej pompy ciepła do obsługi ogrzewania konwekcyjnego. Istnieje kilka sposobów pozwalających na skuteczne, efektywne i nisko kosztowe ogrzewanie budynku pompą ciepła współpracującą z grzejnikami. Z tego artykułu dowiesz się jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej i na co zwrócić uwagę wybierając taki sposób ogrzewania budynku.
Pompy ciepła to urządzenia, które są niskotemperaturowymi źródłami ciepła i na ogół kojarzone są właśnie z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania płaszczyznowego, jednak odpowiednio dobrane grzejniki pozwalają również na wykorzystanie ich do skutecznego i efektywnego ogrzewania domu właśnie za pomocą pompy ciepła. Dobierając odpowiednie grzejniki, które mogą współpracować z pompą ciepła należy rozróżnić kilka rodzajów grzejników dostępnych na polskim rynku i przeanalizować ich skuteczność pracy na instalacji grzewczej o niskim parametrze temperatury zasilania.
Standardowy niskotemperaturowe pompy ciepła ogrzewają zazwyczaj wodę w instalacji grzewczej do wartości 35 – 40 stopni Celsjusza, dlatego jeśli w nowoprojektowanej lub modernizowanej instalacji grzewczej źródłem ciepła jest pompa, a emiterem grzejniki płytowe lub niskotemperaturowe należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów pozwalających na odpowiedni dobór grzejników i zapewnienie wymaganej mocy grzewczej w każdym z ogrzewanych pomieszczeń:
Większość inwestorów, którzy planują remont lub budowę domu, lub którzy są w trakcie przeprowadzania swojej inwestycji jest przekonana, że ogrzewanie podłogowe to jedyne dobre i efektywne rozwiązanie zapewniające instalacji centralnego ogrzewania efektywną i oszczędną pracę. Prawdą jest, że ogrzewanie podłogowe posiada szereg zalet ale szeroko nie mówi się o podstawowej wadzie tego rozwiązania. Każde ogrzewanie płaszczyznowe, w tym ogrzewanie podłogowe posiada wysoką bezwładność temperaturową co w praktyce oznacza duże trudności w sterowaniu temperaturą pomieszczenia ogrzewanego tym rodzajem instalacji. Podniesienie lub obniżenie temperatury w pomieszczeniu z systemem ogrzewania płaszczyznowego do zaprogramowanej temperatury może trwać nawet całą dobę, a w przypadku współpracy pompy ciepła z dobrze dobranymi grzejnikami płytowymi i niskotemperaturowym regulacja temperatury jest możliwa do osiągnięcia w ciągu kilkunastu minut. To nie koniec zalet wynikających ze współpracy instalacji grzejnikowej z pompą ciepła. Grzejniki niskotemperaturowe wyposażone w wentylatory zapewniają efektywne ogrzewanie nawet dużych pomieszczeń, a wymuszony ruch powietrza przepływającego przez grzejnik umożliwia bardzo szybkie osiągnięcie wymaganej temperatury wykorzystując niewielką ilość energii elektrycznej. Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe są nie tylko wydajne ale również estetyczne i energooszczędne.
Jeszcze większe możliwości daje zastosowanie instalacji grzejników z konwekcją wymuszoną lub klimakonwektorów wyposażonych w wymiennik ciepła powietrze woda. Urządzenia grzewczo chłodzące jakimi są klimakonwektory umożliwiają nie tylko ogrzewanie pomieszczeń ale także ich chłodzenie w przypadku odwrócenia obiegu grzewczego pompy ciepła. Pompa ciepła chłodzi wodę przepływającą przez instalację centralnego ogrzewania, a wymuszony przepływ powietrza przez wymiennik ciepła klimakonwektora zasilanego wodą lodową umożliwia uzyskanie komfortowej temperatury nawet w upalne dni bez konieczności instalacji klimatyzacji.
Wymieniając korzyści z instalacji grzejnikowej współpracującej z pompą ciepła nie można zapomnieć o doskonałej wydajności systemu grzewczego. Wykorzystanie grzejników o dużej powierzchni wymiany ciepła zapewnia lepszą i szybszą wymianę ciepła, zapewnia możliwość szerokiej regulacji temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu a nowoczesne rodzaje grzejników zapewniają doskonały design i szeroką gamę dostępnych kolorów i kształtów.
Jeśli inwestor rozważa podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji ogrzewania centralnego opartego o tradycyjne grzejniki konwekcyjne ponieważ wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego wiąże się ze zbyt kosztownym remontem lub jest po prostu nie możliwe w danym budynku to w większości przypadków takie rozwiązanie jest możliwe .
Odpowiedzią dla inwestorów poszukujących nowoczesnego i wydajnego sposobu ogrzewania budynku, który nie ponosi za sobą konieczności przeprowadzenia długotrwałych i kosztownych prac remontowych jest inwestycja w wysokotemperaturową pompę ciepłą, która zapewnia efektywną pracę systemów grzewczych pracujących na wysokiej temperaturze zasilania. Wysokotemperaturowe pompy ciepła zasilają instalację grzewczą wodą o temperaturze nawet 55 stopni Celsjusza, dlatego mogą współpracować nawet ze starszymi instalacjami ogrzewania. Stosując takie rozwiązanie trzeba się liczyć jednak z większym poborem energii elektrycznej przez pompę ciepła.
Stosowanie niskotemperaturowych pomp ciepła w starszego typu w budownictwie również jest możliwe. Z reguły wiąże się jednak z inwestycją związaną z modernizacją instalacji grzewczej aby zapewnić pompie ciepła odpowiednie warunki pracy oraz odpowiedni przepływ i zład wody w instalacji grzewczej.
Aby zwiększyć opłacalność takiego rozwiązania i obniżyć koszty związane z pracą systemu grzewczego istnieje wiele sposobów optymalizacji pracy pompy ciepła. Ogrzewanie starszego budynku, którego konstrukcja lub szczelność i stopień izolacji ścian, stropów i fundamentów odbiega od tego na co pozwala obecna technologia stosowana w nowym budownictwie pochłania zawsze większe nakłady finansowe niż w nowym budynku o porównywalnej kubaturze. Większy koszt związany z ogrzewaniem starszych budynków nie tylko za pomocą pompy ciepła ale też kotłów gazowych i innych źródeł ciepła wynika przede wszystkim z mniej wydajnej instalacji grzewczej starszego typu oraz słabszej izolacji i szczelności budynku dlatego decydując się na modernizację budynku i wyposażenie go w system grzewczy oparty na pompie ciepła warto rozważyć podjęcie kroków mających na celu optymalizacje pracy systemu i obniżenie jego kosztów:
Wybór odpowiedniego systemu grzewczego oraz sposobu w jakim realizowane będzie ogrzewanie nowego lub modernizowanego budynku nie jest wbrew pozorom proste. Szeroki wybór dostępnych na polskim rynku rozwiązań udowadnia jednak, że każdy sposób ogrzewania opartego o pompy ciepła jest możliwy i każdy oferuje szereg zalet i korzyści zarówno dla użytkowników tych systemów oraz dla ich portfeli.
Odpowiedni dobór instalacji grzewczej, poprawne jego wykonanie i wyposażenie go w grzejniki kanałowe, klimakonwektory, grzejniki płytowe lub inne niskotemperaturowe urządzenia grzewcze pozwala na wydajne, energooszczędne, bezawaryjne i bezobsługowe ogrzewanie budynku. Połączenie powietrznej pompy ciepła czy też innego rodzaju pompy z grzejnikami jak najbardziej jest możliwe, ale instalacja powinna zostać zaprojektowana przez doświadczonego projektanta i wykonana przez wykwalifikowanego montera, zgodnie ze sztuką budowlaną.
Projektanci z EcoComfort precyzyjnie oszacują wymaganą moc pompy ciepła dla Twojego domu na podstawie dokumentacji technicznej budynku oraz uwzględniając Twoje oczekiwania. Kompleksowe usługi to nasza specjalność, skontaktuj się z nami przez formularz, a my zajmiemy się resztą.