Rekuperacja – co to jest, jak działa?Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Czy rekuperacja jest dla Ciebie? Czy rekuperacja się opłaca? Poniższy artykuł ma za zadanie odpowiedzieć nie tylko na te pytania!

Dowiesz się między innymi:

 • co to jest rekuperacja?
 • jak działa rekuperacja?
 • schematyczna budowa rekuperatora
 • rekuperacja a wentylacja grawitacyjna
 • rekuperacja a oszczędność i odzysk ciepła
 • rekuperacja a zdrowie Twoje i Twojej rodziny
 • rekuperacja i komfort mieszkania
 • dodatkowe korzyści wynikające z posiadania rekuperacji
 • rekuperacja jako niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego
 • kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu rekuperacji?
 • jak wybrać dobra firmę do montażu rekuperacji?
 • 3 najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji
 • ile kosztuje rekuperacja?
 • czy rekuperacja jest niezbędna?
 • wolisz, by Twoja rodzina żyła w domu z rekuperacją czy bez?
Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Jak działa rekuperacja?

Teraz postaram się wyjaśnić Ci w jak najprostszy sposób zasadę działania rekuperacji.

Instalujesz w domu rekuperator. Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrze to powietrze zimne i czyste (miejmy nadzieję, ale dla rekuperacji to nie problem) zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty ? okrągłe kratki na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów ? co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Schematyczna budowa rekuperatora

schemat-budowy-rekuperatoraPowyżej postarałem się wyjaśnić zasadę działania rekuperacji w możliwie prosty sposób. Jeśli jednak jesteś dociekliwy, na pewno chcesz wiedzieć więcej, na temat technicznych szczegółów systemu o nazwie rekuperacja. Oto i one.

Rekuperator ma cztery króćce przyłączeniowe do których podłączane są kanały wentylacyjne.

Kanał 1 – tzw: czerpnia ? jest to kanał doprowadzający zimne powietrze zewnętrzne do rekuperatora.

Kanał 2 – tzw: wyrzutnia ? to kanał odprowadzający brudne powietrze z rekuperatora na zewnątrz.

Kanał 3 – nawiew do pomieszczeń ? jest to kanał który doprowadza przefiltrowane i nagrzane powietrze od rekuperatora do pomieszczeń.

Kanał 4 – wyciąg z pomieszczeń – kanał który odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Oczywiście poszczególne z powyższych kanałów rekuperacji mogą rozgałęziać się na szereg mniejszych, np. nawiew do pomieszczeń.

Sposób działania rekuperacji:

Jak już pisałem, mamy do czynienia z dwoma strumieniami powietrza:

– strumień nawiewny realizowany za pomocą kanału 1 i 3

– strumień wyciągowy realizowany za pomocą kanału 2 i 4

Opis:

 1. “Czerpnia” (kanał 1) zaciąga świeże, zimne powietrze zewnętrzne i wprowadza je na wymiennik ciepła w rekuperatorze
 2. Z przeciwległego kierunku kanał nr 4 (“wyciąg z pomieszczeń”) zaciąga zużyte, ciepłe powietrze z pomieszczeń i wprowadza na wymiennik ciepła w rekuperatorze.
 3. Na wymienniku ciepła dochodzi do przekazania energii/temperatury. Powietrze z kanału nr 4 przepływając przez wymiennik ciepła “ogrzewa ” go, natomiast powietrze z kanału nr 1 pobiera “pozostawioną” temperaturę/energię z wymiennika. Proces ten nazywa się wymianą ciepła.
 4. Po wymianie ciepła, świeże i ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń za pomocą kanału nr 3, a przeciwlegle, przy użyciu kanału nr 2, powietrze zanieczyszczone i pozbawione temperatury jest wyrzucane na zewnątrz. Tak działa rekuperacja.

 

Rekuperacja, a wentylacja grawitacyjna

By lepiej zrozumieć, czym jest rekuperacja, musimy mieć świadomość jak do tej pory radzono sobie z wymianą powietrza w budynkach, czyli co to jest wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjne, w przeciwieństwie do systemu rekuperacji, nie potrzebuje do swojego działania żadnego urządzenia, opiera się na systemie kominów. Tak naprawdę, wentylacja grawitacyjna to ładna nazwa dla dziur przebitych przez mury Twojego domu. Rekuperacja opiera się na dwóch strumieniach powietrza wytwarzanych przez rekuperator. Wentylacja grawitacyjna opiera się na jednym strumieniu powietrza wytwarzanym różnicą ciśnień między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Docelowo, kominy wentylacji grawitacyjnej powinny wyciągać zużyte powietrze na zewnątrz budynku, zaś świeże powietrze powinno napływać przez…  szpary w drzwiach, oknach, wywietrzniki itd.

Już na pierwszy rzut oka widać tutaj wady wentylacji grawitacyjnej w stosunku do rekuperacji. Po pierwsze wentylacja grawitacyjna wyciąga z domu ciepłe powietrze i w żaden sposób nie gromadzi tego ciepła, za ogrzanie którego już przecież zapłaciłeś. Tymczasem przez otwarte okno i nieszczelności w budynku nawiewane jest świeże, ale zimne powietrze, które wymaga całkowitego ogrzania. Rekuperacja, tymczasem, pobiera ciepło z wywiewanego powietrza i  przekazuje je powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu możliwa jest oszczędność energii wymaganej do ogrzania tego powietrza, do pożądanej temperatury sięgająca 30%.

Kolejna sprawa ? wentylacja grawitacyjna w żaden sposób nie filtruje, tak jak rekuperacja, nawiewanego powietrza. Jeśli na zewnątrz jest pełno dymu i alergenów ? to jeśli otworzysz okno ? wszystko wleci do Twojego domu. Jak tego okna nie otworzysz ? będzie wilgotno i duszno. I tak źle i tak niedobrze. Rekuperacja całkowicie eliminuje ten problem, gdyż do swojego działania nie wymaga otwierania okien, a nawet zaleca się ich zamykanie, by powstrzymywać niepotrzebne straty ciepła.

Gwoździem do trumny tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, jest nowy sposób budownictwa. Wentylacja grawitacyjna sprawdza się tam, gdzie stolarka okienna i drzwi są nieszczelne, przepuszczają powietrze z zewnątrz. Jednak od jakiegoś czasu, coraz większą popularność zdobywa budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne, gdzie całkowicie eliminuje się występowanie mostków cieplnych, czyli właśnie miejsc utraty ciepła takich jak nieszczelne drzwi czy okna (i nie tylko). W przypadku domu energooszczędnego rekuperacja nie jest wyborem, jest koniecznością. Jeśli brudne, wilgotne powietrze nie ma gdzie odpływać, a tylko napływa zimne z zewnątrz, to prowadzi do gromadzenia się wilgoci w mieszkaniu ? nie jest to ani komfortowe, ani zdrowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli budujesz energooszczędnie, rekuperacja to jedyny sensowny system wentylacji jaki masz do wyboru.

Rekuperacja, a oszczędność i odzysk ciepła

Jeśli czytasz ten artykuł o rekuperacji, to całkiem prawdopodobne, że czytałeś już w sieci inne artykuły dotyczące systemu rekuperacji. Pewnie widziałeś także podawane tam informacje, że dzięki rekuperacji możesz oszczędzić nawet 60, 70% wydatków na ogrzewanie Twojego domu. W tym miejscu trochę Cię zmartwię ? oszczędności takich rzędów wielkości są nierealne, opierają się na wyidealizowanych obliczeniach.

Z wieloletniego doświadczenia naszej firmy Ecocomfort, wynika, że dobry system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą 30%.

Czy to źle? Nie, to bardzo dobrze! 30% to aż jedna trzecia mniej wydatków na ogrzewanie Twojego domu tylko dzięki jednemu rozwiązaniu jakim jest rekuperacja! Dzięki zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła (odpowiednia izolacja, unikanie występowania mostków ciepła itd.) możesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie jeszcze bardziej (więcej na ten temat w punkcie dotyczącym domów energooszczędnych i pasywnych), nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa.

Pamiętaj też, że oszczędności na rachunkach jakie daje rekuperacja to tylko najmniej ważna korzyść wynikająca z systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła! Co jest ważniejsze? Zdrowie Twoje i Twojej rodziny!

Rekuperacja, a zdrowie i komfort Twoje i Twojej rodziny

rekuperacja sposobem na smog

rekuperacja sposobem na smog

Mówiąc o rekuperacji często skupiamy się na kwestiach technicznych i ekonomicznych, zapominając często o jednej z największych, jeśli nie największej korzyści jakie daje Ci rekuperacja ? zdrowiu.

Niestety, żyjemy w czasach, gdy otwarcie okna w mieszkaniu nie zawsze wiąże się z napływem czystego, świeżego, rześkiego powietrza, którym radośnie napełniają się Twoje płuca. Przeciwnie, otwarcie okna często wiąże się z napływem smrodu, smogu, dymu, pyłu, alergenów i hałasu do Twojego mieszkania. Często wydaje się, że lepiej byłoby tego okna nie otwierać nigdy ? ale to nie jest możliwe, jeśli nie chcesz mieć nadmiernie wilgotnego i zagrzybiałego mieszkania. Tutaj z pomocą przychodzi rekuperacja, która filtruje, czyści i ogrzewa powietrze napływające do Twojego domu.

?Mnie to nie dotyczy? – możesz się uśmiechnąć pod nosem, czytając o problemach krakowiaków noszących maski chroniące przed smogiem ? ?Buduję swój dom, na czystych mazurach i nie mam żadnych sąsiadów, którzy by mi kopcili pod nosem?. Czy aby na pewno? Pomijając już fakt, że sam możesz zatruwać powietrze w okolicy swojego domu paląc, choćby i najbardziej ekologicznym, eco-groszkiem, rekuperacja chroni od kolejnej plagi współczesności ? alergii. Alergie na pyłki roślin są coraz bardziej powszechne. W okresach pylenia roślin, na które jesteś uczulony Ty lub członkowie Twojej rodziny, normalne życie jest trudne do zniesienia ? chroniczny katar, zaczerwienione oczy, uczucie swędzenia itd. Od alergenów nie uchroni Cię wybudowanie domu w czystej okolicy, ale rekuperacja może być nieocenionym sprzymierzeńcem ? nie musisz otwierać okna, by cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

Rekuperacja stale wymienia powietrze w Twoim domu utrzymując odpowiedni poziom wilgoci ? dzięki temu chroni Cię przed jeszcze jedną zmorą wilgotnych mieszkań ? grzybem. Myślę, że nie muszę Cię przekonywać o szkodliwości posiadania grzyba na ścianie mieszkania.

Za zdrowiem, idzie komfort życia w domu z rekuperacją. Rekuperatory coraz częściej cechują się pełną automatyką działania. Przyjmujesz w domu gości? Rekuperator automatycznie dostosuje swoje parametry, tak by zapewnić świeże powietrze niezależnie od liczby osób wydychających dwutlenek węgla i wilgoć w Twoim mieszkaniu. A może właśnie gotujesz i zapachy roznoszą się po całym domu? Rekuperacja zadba o to, byś nie musiał cały dzień czuć w powietrzu ryby, którą jadłeś na obiad. Wyjeżdżasz na kilka dni i nikogo nie będzie w domu? Rekuperacja sama spowolni swoje obroty, obniżając zużycie energii elektrycznej.

Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania rekuperacji

Rekuperacja daje Ci oszczędności na ogrzewaniu domu, zwiększa komfort mieszkania i dba o Twoje zdrowie. W sumie już te trzy elementy są wystarczającym powodem, dla którego rekuperacja jest obowiązkowym elementem w nowoczesnym budownictwie. Rekuperacja jest jednak tak wspaniałym systemem, że daje jeszcze więcej, dodatkowych korzyści! Poniżej krótko podsumowuję opisane już korzyści jakie daje rekuperacja i wymieniam dodatkowe:

 • rekuperacja to oszczędność energii
 • filtrowanie powietrza z pyłków – bardzo ważne dla alergików!
 • brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.
 • brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze
 • sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego – pełna kontrola nad instalacją
 • wentylacja na żądanie – szybkie przewietrzanie pomieszczeń
 • szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki)
 • szybkie usuwanie zapachów: kuchnia  – gotowanie, / WC ? wiadomo 😉
 • mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu – oczywiście rekuperator nie zastępuje odkurzacza 🙂
 • czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii
 • brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien
 • w pomieszczeniach z wentylacją szybciej schnie pranie
 • w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schną podłogi po umyciu
 • rekuperacja to też możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje takie jak chłodzenie lub dogrzewanie powietrza!
 • rekuperacja może być w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO2 i wilgoci
 • rekuperacja może być podłączona pod instalacje inteligentnego budynku
 • rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań

Rekuperacja jako niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego

rekuperacja w domu energooszczędnym

rekuperacja w domu energooszczędnym

Jeśli budujesz dom, na pewno spotkałeś się z takimi określeniami jak dom pasywny i dom energooszczędny. Powyżej pisałem już, że rekuperacja jest system niezbędnym w obu rodzajach domów.

Można powiedzieć, że domy dzielą się na tradycyjne, energooszczędne i pasywne.

Współczesne domy wybudowane tradycyjnie mają zapotrzebowanie energetyczne do 120kWh/(m2?rok) (to ilość energii potrzebne do ogrzania metra kwadratowego Twojego domu w ciągu roku). (domy budowane wcześniej często mają zapotrzebowanie przekraczające 200kWh)

Domy energooszczędne to takie, gdzie zapotrzebowanie energetyczne wynosi od 30 do 60 kWh(m2?rok) (czyli potrzebują od dwóch do czterech razy mniej energii!).

Domy pasywne, najmniej w Polsce popularne bo i wymagające największych kosztów i kompromisów, mają zapotrzebowanie energetyczne nie przekraczające 15 kWh/(m2?rok) (8 razy mniej od budownictwa tradycyjnego!).

By uzyskać tak dużą oszczędność energii w domach pasywnych i energooszczędnych ? stawia się na doskonałą izolację domu od otoczenia. Oznacza to, że nie może istnieć żadne przebicie, przez które ciepło ulatywałoby, bezsensownie w przestrzeń. Innymi słowy ? wentylacja grawitacyjna, kominowa nie ma racji bytu w tego rodzaju budownictwie, to tak, jak gdybyś wywiercił dziurę w dnie swojego nowo zwodowanego jachtu. Budując energooszczędnie rekuperacja to konieczność.

Mówisz dom energooszczędny ? myślisz rekuperacja.

Kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu rekuperacji?

Rekuperacja to system, o którym powinieneś pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu. Oczywiście, jest możliwe zainstalowanie rekuperacji w domu już wybudowanym ? wiąże się to jednak z wyższymi kosztami i niedogodnościami wynikającymi z prac trwających około 7 dni.

Rekuperacja wpisana w plany budowy domu to także oszczędność. Wiedząc, że będziesz instalować rekuperację, od razu możesz (a nawet powinieneś) zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej (co kosztuje przecież tysiące złotych!).

W momencie budowania domu, nie musisz jeszcze mieć zakupionego rekuperatora. Wystarczy mieć wykonany projekt rekuperacji, dzięki któremu firma, która będzie montować u Ciebie rekuperację, poprowadzi odpowiednie kanały i zabezpieczy miejsce w którym zostanie zainstalowany rekuperator.

Jak wybrać dobrą firmę do montażu rekuperacji?

Przede wszystkim należy postawić na profesjonalistów. Rekuperacja jest nie mniej ważnym systemem niż instalacja elektryczna czy wodna. Zlecenie wykonania rekuperacji hydraulikowi, jako dodatkowego zadania, ma tyle samo sensu co zlecenie elektrykowi poprowadzenia instalacji wodnej. Elektryk jest od instalacji elektrycznej, hydraulik od wodnej, a osobna specjalizacja to montaż rekuperacji!

Kiedy już zdecydujesz się na profesjonalną firmę, która zamontuje u Ciebie rekuperację, wybierz taką, która zrobi to kompleksowo, to znaczy: przygotuje projekt, pomoże w wyborze odpowiednich kanałów i urządzenia, dokona instalacji oraz będzie zajmowała się późniejszym serwisowaniem Twojej rekuperacji. Od razu nadmienię, że Ecocomfort spełnia wszystkie te warunki z naddatkiem 😉

3 najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji

błędy popełniane przy montażu rekuperacji

błędy popełniane przy montażu rekuperacji

Najpoważniejszym błędem, który jest niestety bardzo powszechny, jest montaż rekuperacji bez wykonania projektu. Jest to zazwyczaj pochodna tego, że za instalację rekuperacji bierze się osoba nie mająca do tego kompetencji, np. elektryk. Tylko wcześniejsze przygotowanie projektu rekuperacji umożliwia sprawne i poprawne zamontowanie tego systemu ? począwszy od wyboru mocy urządzenia, przez dobór średnicy kanałów, na odpowiedniej regulacji rekuperatora skończywszy.

Drugim problemem z którym często się spotykamy, jest brak izolacji na kanałach, co sprawia, że rekuperacja nie odzyskuje tyle energii, ile by mogła przy odpowiedniej izolacji. W skrajnych przypadkach prowadzi to do zupełnego braku efektywności rekuperacji lub popsucia urządzenia!

Trzeci powtarzający się błąd, to nieodpowiedni dobór średnic kanałów rekuperacji, przez co rekuperacja staje się hałaśliwa i wpływa to negatywnie na komfort domowników.

To nie jedyne błędy, których należy się wystrzegać przy montażu rekuperacji. Więcej o błędach piszę w odrębnym artykule: Najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę, że większości tych błędów można uniknąć zlecając montaż rekuperacji profesjonalnej firmie.

Ile kosztuje rekuperacja?

rekuperacja ile to kosztuje

rekuperacja ile to kosztuje

Rekuperacja jest często postrzegana jako droga, wręcz zbytkowna instalacja. Niesłusznie. Prawda jest taka, co za chwile udowodnię, że koszt rekuperacji jest naprawdę znikomy w porównaniu do całkowitych kosztów budowy domu.

Przede wszystkim, trzeba oddzielić koszt zakupu i montażu rekuperacji od kosztów użytkowania rekuperacji.

Na koszt zakupu rekuperacji, składa się zakup rekuperatora, kanałów i innych niezbędnych urządzeń. Na koszt użytkowania rekuperacji, składa się konieczność wymiany filtrów, energia elektryczna niezbędna do jej funkcjonowania i okresowe przeglądy.

Ceny rekuperacji oczywiście wahają się, w zależności od jakości zakupionych urządzeń i wymagań klienta, ale o tym dowiesz się z poświęconego tylko temu tematowi artykułu w naszej Strefie Specjalisty.

Prosto z mostu: Dla domu o powierzchni 150m2 instalacja rekuperacji na urządzeniu dobrej jakości kosztuje ok. 17000 złotych.

To jednak nie jest do końca prawda. Ostateczna cena rekuperacji jest o wiele niższa, a to dlatego, że decydując się na montaż rekuperacji, rezygnujemy z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej, których cena sięga i 12 tysięcy złotych!

Wykonując proste działanie odejmowania, wychodzi na to, że koszt zamontowania rekuperacji jest przeciętnie wyższy zaledwie o ok. 5 tysięcy złotych od tradycyjnego systemu wentylacji domu!

A koszty eksploatacji? Dobry rekuperator zużywa energii za 120 zł… rocznie! Filtry zmienia się co kwartał, kosztują jakieś 50 zł, czyli 200 zł. rocznie. Daje to razem koszt w wysokości 320 zł. rocznie. Nawet doliczając koszty serwisowania rekuperacji co kilka lat (przeglądy, czyszczenie), okazuje się, że utrzymanie zwykłej lodówki jest o wiele większym wydatkiem, niż posiadanie rekuperacji.

Tyle że… W powyższym wyliczeniu nie uwzględniłem przecież, że Twoje roczne koszty ogrzewania domu zmniejszą się o 30%.

Okazuje się, że właściwym pytaniem powinno być: nie ?ile kosztuje się rekuperacja?, tylko ?ile kosztuje Cię brak rekuperacji??.

Mam zresztą nadzieje, że przekonałem Cie powyżej, iż zalety z posiadania rekuperacji są na tyle duże, że uzasadniałyby jej posiadanie nawet, gdyby koszty jej montażu i użytkowania były trzy czy cztery razy wyższe!

Czy rekuperacja jest niezbędna?

Czy rekuperacja jest niezbędna? W jakiś sposób wentylować swój dom musisz. Do wyboru masz tak naprawdę tylko 2 opcje: wentylację grawitacyjną i rekuperację. O tym jakie są wady tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej już wiesz. Wiesz też, że koszt instalacji rekuperacji jest tak naprawdę niewiele wyższy od tej tradycyjnej wentylacji. Nawet pomijając kwestię kosztów, oszczędności energii, komfortu itd. korzyści zdrowotne wynikające z posiadania rekuperacji przesądzają sprawę.

Tak: rekuperacja jest niezbędną instalacją w Twoim domu!

Ale wybór należy do Ciebie. To jak? Wolisz, żeby Twoja rodzina żyła w domu z rekuperacją, czy bez?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Montaż rekuperacji
Budujemy coraz bardziej nowocześnie: przemyślany metraż i rozkład pomieszczeń, doskonałe parametry izolacji, sprawdzone materiały budowlane.…
Przejdź Strzałka

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

filtry do rekuperacji
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to jedna z najnowocześniejszych instalacji sanitarnych, zapewniająca użytkownikom…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja w starym domu - dlaczego w użytkowanym budynku warto postawić na wentylację decentralną?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

rekuperacja w starym domu wentylacja decentralna
Wymiana powietrza chroni inwestycję przed syndromem tzw. ?chorego budynku?. By zabezpieczyć się przed skutkami wilgoci,…
Przejdź Strzałka

Wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym - czy wystarczy?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą i najpopularniejszą formą wymiany powietrza w budynkach. Spotyka się ją zarówno…
Przejdź Strzałka

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: zalety, montaż i działanie

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna stanowi jeden z rodzajów wentylacji, i znajduje się tuż obok wentylacji grawitacyjnej, naturalnej,…
Przejdź Strzałka

Projekt wentylacji mechanicznej ? cena

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

rekuperacja projekt
Znaczna część pytań odnośnie systemu rekuperacji dotyczy jego ceny. To zrozumiałe - klient chce wiedzieć,…
Przejdź Strzałka

10 najpopularniejszych błędów popełnianych przy montażu rekuperacji

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

10-błędów-popełnianych-podczas-montażu-rekuperacji
Montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperacją jest czynnością skomplikowaną. Nie wystarczą tutaj tylko dobre chęci czy…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja czy klimatyzacja?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

rekuperacja-czy-klimatyzacja
Mądrzy ludzie mówią, że jesteśmy tym, co jemy. Mądrzejsi dodają, że jesteśmy również tym, czym…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja to chwilowa moda?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

czy rekuperacja to moda
Zdecydowanie nie. Mówiąc o rekuperacji warto podkreślić, że od kilku lat tego typu instalacje stają…
Przejdź Strzałka

Czy wentylacja jest potrzebna?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Oczywiście! Zdrowie i komfortowe życie w nowym domu - któż o tym nie marzył? Jednak…
Przejdź Strzałka

Ile kosztuje rekuperacja?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Wydatki związane z instalacją rekuperatora trzeba podzielić na koszty inwestycyjne, które dotyczą montażu urządzenia, a…
Przejdź Strzałka

Dlaczego warto montować rekuperację?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

W Polsce rekuperacja staje się z roku na rok coraz bardziej powszechna i tak jak kiedyś klimatyzacja, która…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja jest głośna?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Prawidłowy projekt oraz instalacja rekuperacji gwarantują, że jest ona bezgłośna. Poziom głośności wyznacza zarówno klasa…
Przejdź Strzałka

Skutki braku wentylacji

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

wentylacja grawitacyjna
Człowiek bez jedzenia przeżyje trzy tygodnie. Bez wody - trzy dni. A bez powietrza? Zatem…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja się opłaca?

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

rekuperacja Eco Comfort
Zdecydowanie tak! Wentylacja mechaniczna jak każda inna instalacja oczywiście musi kosztować, ale dziś nie są…
Przejdź Strzałka

Szybka
wycena

Szybka wycena