Jaką klimatyzację wybrać do domu – krótki poradnikLetnie temperatury w naszym kraju wzrastają z roku na rok, sprawiając, że klimatyzacja w domu oraz biurze to niezbędnik pozwalający na komfortowe przetrwanie upalnych dni. Rynek branży klimatyzacyjnej oferuje szeroki zakres rozwiązań w zależności od naszych możliwości finansowych oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć.

Jaką klimatyzację wybrać do domu – krótki poradnik
Komfortowe warunki wewnętrzne dla człowieka w okresie letnim to:
Temperatura: 23-26oC
Wilgotność: 40-60%

Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji?

Wybierając klimatyzację do domu, zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam na dobór jednostki dopasowanej do naszych potrzeb.

  • Wielkość pomieszczenia, które chcemy schłodzić,
  • Głośność pracy urządzenia (zwłaszcza w przypadku klimatyzatora przenośnego) – pamiętajmy, że urządzenie, którego praca wydaje się cicha w sklepie o dużej powierzchni, może okazać się uciążliwa w naszym mieszkaniu,
  • Moc, której odpowiednia wartość warunkuje efektywną pracę urządzenia,
  • Funkcje dodatkowe: stopień filtracji powietrza, nawilżanie/osuszanie powietrza, regulacja pracy urządzenia, programator czasowy.

klimatyzacja-domowa

Klimatyzacja do domu ? rodzaje

Opcja nr. 1: Klimatyzator typu split

Jest to najczęściej wybierany rodzaj klimatyzacji do domu ze względu na naprawdę dużą efektywność pracy oraz bezproblemową obsługę.
Klimatyzator typu split składa się z jednostki zewnętrznej (skraplacza) oraz wewnętrznej (parownika), połączonych przewodami chłodniczymi. Krążący w instalacji czynnik chłodniczy, umożliwia odbiór ciepła z pomieszczenia oraz jego usunięcie poza budynek.

Zalety i wady:

+ Stosunkowo cicha praca (elementy generujące hałas znajdują się w jednostce zewnętrznej),
+ Wysoka efektywność urządzenia zapewniająca naprawdę wysoki komfort w upalne dni. Uwaga: warunkiem koniecznym jest poprawny dobór moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia!
+ Możliwość odwrócenia obiegu i ogrzewania pomieszczenia w okresie zimowym,
– Konieczność montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku bądź balkonie. W przypadku mieszkania w bloku takie prace najczęściej wymagają zgody administratora budynku.

Klimatyzator split cena: samo urządzenie od ok. 2000 zł (zależne od mocy klimatyzatora). Dodatkowo należy opłacić usługę montażu, która wynosi ok. 700-1000zł (w przypadku jednostek o niewielkiej mocy)

Warto pamiętać, że kupując klimatyzator split z usługą montażu, możemy liczyć na obniżony, 8-procentowy VAT.

Opcja nr 2: Klimatyzator przenośny

W klimatyzatorze przenośnym zarówno parownik, jak i skraplacz znajdują się w jednej, kompaktowej części. Urządzenie możemy swobodnie przemieszczać (dzięki zamontowanym kółkom) i ustawić je w dogodnym dla nas miejscu. Aby klimatyzator przenośny działał poprawnie, niezbędne jest wyprowadzenie rury usuwającej ciepło na zewnątrz (np. przez uchylone okno). Niestety wpływa to znacząco na efektywność urządzenia – otwarte okno powoduje napływ ciepłego powietrza do pomieszczenia.

Zalety i wady rozwiązania:

+ Możliwość swobodnego przemieszczania urządzenia,
+ Nie jest potrzebna zgoda administratora budynku ? dobre rozwiązanie dla mieszkańców bloku,
– Dość głośna praca urządzenia (wszystkie elementy generujące hałas znajdują się w pomieszczeniu),
Niewielka wydajność urządzenia, dlatego najlepiej sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach,
– Konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz, dla poprawnej pracy urządzenia.

Klimatyzator przenośny cena: od ok. 1000-1500 zł

Opcja nr 3: Klimatyzer

Głównym elementem klimatyzera jest tkanina nasączona wodą oraz wentylator zasysający powietrze z pomieszczenia. Ciepły strumień powietrza przepływa przez tkaninę, gdzie oddaje ciepło, zostaje oczyszczone z pyłów oraz dodatkowo nawilżone. Tak przygotowane powietrze jest ponownie nawiewane do pomieszczenia, dając uczucie przyjemnego chłodu.

Zalety i wady rozwiązania:

+ Mały pobór energii elektrycznej = urządzenie tanie w eksploatacji
+ Mobilny,
– Sprawdzi się tylko w niewielkich pomieszczeniach,
– Brak odprowadzenia ciepła na zewnątrz – generuje jedynie uczucie przyjemnego chłodu,
– Powoduje wzrost wilgotności powietrza, co przy dłuższym stosowaniu, staje się uciążliwe.

Klimatyzer cena: niedrogi, ceny wahają się między 200-700 zł.

Podsumowanie

Niezależnie od wybranego rozwiązania, pamiętajmy o okresowej konserwacji naszych urządzeń. Tylko poprawnie użytkowana i czyszczona klimatyzacja w domu nie będzie szkodliwa dla naszego zdrowia i wytworzy przyjemny mikroklimat w gorące dni. Dbajmy również, aby nie obniżać drastycznie temperatury w pomieszczeniu (dotyczy głównie klimatyzatorów split) – maksymalna różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną powinna wynosić 7oC.

Szybka
wycena

Szybka wycena