Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Klimatyzacja

Klimatyzacja do pokoju i mieszkania: jak działa klimatyzator domowy, ile kosztuje?

Wybór odpowiedniej jednostki klimatyzacyjnej do chłodzenia pokoju lub mieszkania jest bardzo ważny w kontekście późniejszej eksploatacji urządzenia zwłaszcza biorąc pod uwagę jego efektywność chłodzenia oraz poziom zużycia energii elektrycznej.

Bardzo szeroki wybór różnych rodzajów klimatyzatorów oferujących bardzo wiele funkcji i trybów pracy umożliwia sprostanie wymaganiom każdego klienta. Jaki zatem rodzaj klimatyzatora wybrać? Jaka ma być jego moc chłodnicza i jakie dodatkowe funkcje klimatyzatora są niezbędne aby jego użytkowanie było komfortowe? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Montowanie klimatyzacja do pokoju i mieszkania

Klimatyzator pokojowy: split, multisplit, a może klimatyzator przenośny?

Bez względu na rodzaj klimatyzacji, podstawowym zadaniem każdego klimatyzatora split, multisplit czy klimatyzatora przenośnego jest schładzanie powietrza w obsługiwanym przez niego pomieszczeniu. Wybór rodzaju klimatyzatora zależy głównie od preferencji użytkownika, ale wybór konkretnego rodzaju klimatyzatora może determinować również ilość pomieszczeń które chcemy klimatyzować oraz to czy budynek, w którym będzie pracowała klimatyzacja jest w budowie, jest już wykończony lub jest już zamieszkały. Ważnym aspektem jest też rodzaj budynku i pomieszczenia które należy schłodzić, Montowane w sufitach podwieszanych klimatyzatory kanałowe i klimatyzatory kasetonowe wykorzystywane są częściej w budynkach użyteczności publicznej, a klimatyzatory ścienne i przenośne częściej w budynkach mieszkalnych.

Klimatyzator split i multisplit: sposób montażu

Klimatyzatory split i multisplit wymagają montażu instalacji freonowej. Jak wygląda montaż klimatyzacji? Zazwyczaj polega na tym, że klimatyzacja jest wkuwana w ściany lub prowadzona w innych przegrodach budowlanych dlatego w przypadku nowo budowanych obiektów są częściej wybierane z uwagi na możliwość przygotowania instalacji. W przypadku budynków zamieszkanych coraz większą popularność zdobywają klimatyzatory przenośne. Klimatyzator przenośny nie wymaga montażu instalacji chłodniczej ani agregatu na zewnątrz pomieszczenia.

Klimatyzacja typu split

Klimatyzator pokojowy typu split przeznaczony jest do chłodzenia jednego pomieszczenia. Klimatyzacja split charakteryzuje się tym, że jeden klimatyzator zainstalowany w danym pomieszczeniu połączony jest instalacją freonową do jednego agregatu zewnętrznego.

Klimatyzatory typu multisplit

Klimatyzacja domowa typu multisplit może schłodzić do pięciu pomieszczeń przy wykorzystaniu tylko jednego agregatu zewnętrznego. Agregaty zewnętrzne multisplit są znacznie droższe od agregatów split ale do jednej jednostki zewnętrznej istnieje możliwość podłączenia i możliwość sterowania do pięciu jednostek wewnętrznych działających niezależnie od siebie.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny, czyli klimatyzator bez jednostki zewnętrznej to urządzenie przeznaczone do chłodzenia jednego pomieszczenia, ale jego zaletą jest możliwość wykorzystania w każdym pomieszczeniu, w którym aktualnie potrzebne jest schłodzenie powietrza. Klimatyzatory przenośne są urządzeniami, które nie wymagają prowadzenia instalacji freonowej ani montażu jednostki zewnętrznej ponieważ w jednym urządzeniu znajduje się zarówno parownik jak i skraplacz. Klimatyzator przenośny wymaga jedynie odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczenia poprzez specjalny przewód wyrzutowy mocowany w oknie za pomocą łatwo montowanych i demontowanych taśm i uchwytów.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Czy przenośny klimatyzator pokojowy to dobra inwestycja?

Odpowiadając sobie na pytanie, czy klimatyzatory przenośne są dobrą inwestycją warto rozpatrzyć przede wszystkim fakt, że klimatyzator przenośny nie wymaga zastosowania agregatu zewnętrznego oraz wykonania instalacji chłodniczej łączącej jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, a przecież koszty wykonania takiej instalacji to w zależności od długości i mocy jednostki wewnętrznej koszt rzędu od kilkuset do nawet 2 – 2,5 tysiąca złotych za każdą jednostkę wewnętrzną. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że nie zawsze istnieje możliwość wykonania instalacji chłodniczej, często w budynkach i mieszkaniach zamieszkałych konieczność wykonania tej instalacji uniemożliwia zastosowanie typowej klimatyzacji. Często zwłaszcza w mieszkaniach znajdujących się w blokach, kondominiach lub budynkach zarządzanych przez spółdzielnię mieszkaniową inwestorzy nie otrzymują zgody na umieszczenie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.

W takich przypadkach okazuje się wykorzystanie właśnie klimatyzatorów przenośnych to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia schłodzenie pomieszczeń bez konieczności montażu agregatu na zewnątrz budynku i znacznie poprawia komfort przebywania mieszkańców w swoich mieszkaniach.

Klimatyzatory przenośne: zasada działania

Klimatyzatory przenośne: zasada działania

Zasada działania klimatyzatora przenośnego jest w zasadzie takie samo jak działanie typowej klimatyzacji, w której wykorzystuje się jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Główną różnicą jest tylko to, że w systemy klimatyzacji przenośnej posiadają wszystkie funkcje jednostki zewnętrznej i wewnętrznej w jednym urządzeniu. Jest to więc tak zwany układ zamknięty, w którym parownik, skraplacz i obieg czynnika chłodniczego odbywa się w jednym urządzeniu.

Klimatyzacja do pokoju: przepływ powietrza

 

Parownik

Parowniki w klimatyzatorze przenośnym umożliwia odbiór ciepła z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Dochodzi do tego dzięki dostarczeniu do parownika skroplonego czynnika chłodniczego pod niskim ciśnieniem i w bardzo niskiej temperaturze. Zazwyczaj w układach chłodniczych klimatyzatorów przenośnych z uwagi na użytkowanie urządzenia wewnątrz pomieszczenia, czynnikiem chłodniczym jest czysty propan. Propan jest gazem nietoksycznym i nawet w przypadku awarii klimatyzatora i wycieku gazu wystarczy tylko przewietrzyć pomieszczenie aby się go pozbyć.

Sprężarka

Przepływ powietrza przez parownik powoduje, że ciepłe powietrze oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu obniżając swoją temperaturę i doprowadzając do odparowania czynnika chłodniczego trafiającego następnie do sprężarki. Sprężarka klimatyzatora przenośnego z uwagi na zastosowanie urządzenia wewnątrz pomieszczeń to ciche mechanizmy, których zadaniem jest podniesienie ciśnienia i temperatury odparowanego czynnika do parametrów, które pozwolą na odebranie tego ciepła w skraplaczu.

Skraplacz

W skraplaczu gorący, odparowany czysty propan ulega ochłodzeniu przez przepływ powietrza, które specjalnym rękawem montowanym do klimatyzatora przenośnego i okna zewnętrznego jest odprowadzane na zewnątrz budynku co pozwala na usunięcie ciepłego powietrza z mieszkania. Aby usuwanie powietrza z budynku nie powodowało podciśnienia w mieszkaniu obsługiwanym przez klimatyzator przenośny, najlepiej wybrać klimatyzator przenośny dwururowy, który zapewnia zamknięty obieg powietrza odbierającego ciepło z parownika. Polega to na pobieraniu z zewnątrz powietrza przepływającego przez skraplacz i usuwaniu go poza budynek po odebraniu ciepła. W wyniku procesu odbioru ciepła po przepływie powietrza przez wymiennik skraplacza dochodzi do skroplenia czynnika chłodniczego.

Przepływ powietrza przez zawór rozprężny

Skroplony czynnik dostarczany jest na zawór rozprężny, w którym dochodzi do gwałtownego obniżenia ciśnienia i temperatury czynnika i umożliwia powtórzenie procesu całego obiegu termodynamicznego odbywającego się w klimatyzatorze przenośnym.

Klimatyzator domowy: funkcje

Standardowy klimatyzator przenośny oferuje swojemu użytkownikowi nie tylko funkcję chłodzenia. Praca klimatyzatora przenośnego niesie z sobą również dodatkowe funkcje, które znacznie podnoszą komfort w mieszkaniu oraz jakość powietrza jakim oddychają mieszkańcy.

Napływ chłodnego powietrza do pomieszczenia

Tryb chłodzenia to oczywiście podstawowe przeznaczenie klimatyzatorów, ale klimatyzatory przenośne umożliwiają także osuszanie powietrza, co przydaje się, zwłaszcza zimą w słabiej wentylowanych pomieszczeniach. Klimatyzatory przenośne posiadają także funkcję grzania, co pozwala na wykorzystanie ich w zimie jako urządzenie umożliwiające dogrzanie pomieszczeń. Tryb grzania możliwy jest dzięki odwróceniu obiegu termodynamicznego w urządzeniu. Funkcję parownika przejmuje skraplacz, a funkcję skraplacza przejmuje parownik co umożliwia przejście w tryb grzania powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Przenośne klimatyzatory, a możliwość osuszania powietrza

Przenośny klimatyzator pokojowy gwarantuje użytkownikowi również oczyszczanie powietrza w każdym trybie pracy. Obecnie praktycznie każdy producent klimatyzacji przenośnej stosuje w swoich urządzeniach filtr hepa, który umożliwia usuwanie z powietrza znajdującego się w mieszkaniu bakterii, alergenów, wirusów oraz cząstek pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10. Niektóre klimatyzatory przenośne umożliwiają także zastosowanie filtrów węglowych zapewniających czyste powietrze, z którego usunięty jest nie tylko kurz ale też nieprzyjemne zapachy.

Nawilżanie powietrza

Dodatkową funkcją klimatyzatora przenośnego jest także funkcja mieszania powietrza i równomiernego rozprowadzenia chłodnego powietrza po całym pomieszczeniu. Umożliwia to tzw. funkcja swing. Dzięki niej klimatyzator przenośny jest w stanie schłodzić równomiernie całą kubaturę zarówno większych jak i mniejszych pomieszczeń.

Sterowanie klimatyzacją domową

Obecnie dostępne urządzenia w standardzie wyposażone są też w sterowanie pilotem, oraz sterowanie wi-fi z aplikacji przeznaczonej na smartfony z systemami Android, IOS oraz Windows Mobile.

Klimatyzator domowy: funkcje

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

To, jaki klimatyzator przenośny wybrać zależy przede wszystkim od potrzeb inwestora. Poza podstawowym przeznaczeniem klimatyzatora przenośnego jakim jest schłodzenie pomieszczenia, osuszanie powietrza i oczyszczanie powietrza bardzo ważnym parametrem doboru odpowiedniej jednostki jest jej pobór prądu w trybie chłodzenia oraz moc grzania przy wykorzystaniu go do dogrzewania pomieszczenia w okresie grzewczym. Należy zwrócić także uwagę na to, jaka jest klasa energetyczna oraz moc urządzenia. Moc urządzenia zależy od powierzchni jaką klimatyzator przenośny będzie w stanie schłodzić oraz od temperatury jaką ma w schłodzonym pomieszczeniu utrzymać niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Aby zapewnić niski pobór mocy, oraz aby klimatyzator był w stanie zapewnić zimne powietrze o zadanych parametrach należy wybrać klimatyzator przenośny zapewniający wysoki wskaźnik klasy energetycznej, którego moc chłodnicza będzie adekwatna do chłodzonej powierzchni.

Zalecana maksymalna wielkość pomieszczenia jest najprostszym wyznacznikiem doboru mocy chłodniczej klimatyzatorów przenośnych. W przypadku klimatyzatorów przenośnych o mocy chłodniczej do 2,5 kW zalecana maksymalna wielkość pomieszczenia wynosi 25 metrów kwadratowych. Klimatyzatory domowe o mocy chłodniczej równej 3,5 kW stosuje się w pomieszczeniach do 35 metrów kwadratowych, a klimatyzatory o mocy 5 kW w pomieszczeniach do 50 metrów kwadratowych.

Ranking klimatyzatorów przenośnych

Ranking klimatyzatorów przenośnych

Wiedząc jak działa klimatyzator przenośny i jak dobierać klimatyzatory domowe oraz znając ich podstawowe funkcję takie jak dostarczanie chłodnego powietrza do pomieszczenia, osuszanie powietrza i oczyszczanie powietrza. Znając też budowę podstawowych elementów z jakich składają się klimatyzatory przenośne, jaka jest ich klasa energetyczna i pobór mocy elektrycznej w trybie chłodzenia i moc grzania w trybie grzewczym wybór powinien być prostszy. Jednak ilość dostępnych na rynku jednostek, mnogość producentów i rodzajów klimatyzatorów przenośnych jakie oferują nie ułatwia wyboru potencjalnemu użytkownikowi. Dlatego poniżej przedstawiamy ranking klimatyzatorów przenośnych najchętniej wybieranych przez klientów na polskim rynku: 

  • Klimatyzator przenośny Fersk Vind Wifi Hepa o mocy chłodniczej 3,52 kW zapewniający schłodzenie pomieszczenia o powierzchni 35 metrów kwadratowych przy przepływie powietrza na poziomie 400 m3/h . Klimatyzator cechują funkcję: chłodzenia, grzania, oczyszczania, osuszania, sterowanie wi fi oraz funkcja swing w standardzie
  • Klimatyzator Blaupunkt Arrifana 1414L o mocy 4 kW przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni nie przekraczającej 40 metrów kwadratowych. Klimatyzator zapewnia takie funkcję jak chłodzenie, grzanie, funkcję swing, mieszanie i osuszanie powietrza a także wysoki stopień ochrony przed wilgocią IP24 dzięki czemu klimatyzator może pracować na zewnątrz budynku, np. na tarasie lub w przyczepie kempingowej.
  • Klimatyzator Welltec ACN18 o mocy chłodniczej 5,2 kW idealnie nadający się do chłodzenia dużych powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Zapewnia funkcję grzania, chłodzenia, oczyszczania, mieszania, osuszania oraz posiada w standardzie sterowanie wi-fi, funkcję swing oraz okienną uszczelkę do montażu rury wyrzutowej ogrzane powietrze, a to wszystko przy przepływie powietrza aż 680 m3/h co zapewnia w szybkim czasie ochłodzenie nawet tak dużej powierzchni.
  • Klimatyzator przenośny LG PA11WS o mocy 2,5 kW przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 25 metrów kwadratowych. Niezwykłą zaletą tego klimatyzatora jest bardzo cicha praca nie przekraczająca 44 dB dzięki zastosowaniu bezszczotkowego silnika wentylatora oraz sprężarki inwerterowej. Zapewniając przepływ powietrza na poziomie 420 m3/h zapewnia szybkie schłodzenie powierzchni do 25 metrów kwadratowych i niski pobór prądu na poziomie zaledwie 920 W. Cechuje się także funkcją mieszania i oczyszczania powietrza.

Klimatyzacja do pokoju: montaż urządzenia

Klimatyzator przenośny wyróżnia się łatwością montażu. By korzystać z zalet jakie dają przenośne klimatyzatory domowe (napływ chłodnego powietrza, osuszanie powietrza i komfort termiczny w upalne dni) wystarczy włożyć rurę w przeznaczony do tego otwór urządzenia, a jej drugi koniec wystawić przez okno. Następnie podłącz klimatyzator przenośny do gniazdka elektrycznego: urządzenie powinno działać bez zastrzeżeń.

Ile prądu zużywa klimatyzator przenośny? Moc chłodnicza, a pobór prądu

Zastanawiasz się jakie zużycie energii elektrycznej cechuje klimatyzator domowy? Każdy klimatyzator pokojowy charakteryzuje się określonymi parametrami technicznymi, ważna jest także klasa energetyczna wyróżniająca dany klimatyzator. Z reguły moc chłodnicza na poziomie 3500 watów jest równoznaczna z tym, że pobór mocy charakteryzujący dany klimatyzator przenośny będzie wynosił 1.1 kW dla urządzenia z klasy energetycznej A. W dużym uproszczeniu pobór mocy przenośnych klimatyzatorów jest niższy o 2/3 aniżeli ich moc nominalna

Ile prądu zużywa klimatyzator przenośny? Moc chłodnicza, a pobór prądu
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?