Klimatyzatory to doskonałe rozwiązanie dla każdego rodzaju inwestycji: sprawdzi się nie tylko w budownictwie komercyjnym, gdzie dla zapewnienia optymalnych warunków pracy letnią porą, montaż klimatyzacji jest już niemal wymogiem. Zastosowanie klimatyzacji jest równie powszechne w domach jednorodzinnych: preferowaną temperaturę możemy bowiem utrzymać dzięki klimatyzacji zarówno latem, jak i w porze przejściowej. Klimatyzatory składają się z dwóch jednostek: jednostki zewnętrznej ulokowanej na ścianie budynku oraz jednostki wewnętrznej, czyli agregatu wewnątrz pomieszczenia pomiędzy którymi w instalacji freonowej krąży czynnik chłodniczy realizując obieg termodynamiczny. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, co odróżnia jednostkę zewnętrzną od funkcji, jakie pełnią jednostki wewnętrzne, czym się kierować przy wyborze jednostki wewnętrznej i jakie tryby pracy charakteryzują efektywną klimatyzację dla domu.
Do efektywnego działania klimatyzatora konieczna jest współpraca pomiędzy jednostką zewnętrzną, ulokowaną najczęściej na elewacji budynku, a urządzeniem zamontowanym w domu. Pomiędzy agregatem zewnętrznym, a jednostką wewnętrzną przepływa czynnik chłodniczy, realizując obieg termodynamiczny w instalacji. By chłodzenie powietrza było możliwe konieczna jest prawidłowa praca poszczególnych elementów klimatyzatora.
Jednostki wewnętrzne wyposażone są w parownik, który umożliwia odparowanie czynnika chłodniczego. Skutkuje to pobraniem ciepłego powietrza z pomieszczenia w którym zlokalizowana jest jednostka wewnętrzna. W kolejnym kroku jednostka zewnętrzna poprzez sprężarkę odbiera odparowany czynnik, a w wyniku sprężania rośnie jego ciśnienie oraz temperatura. Gorący czynnik termodynamiczny, w skraplaczu, który to również jest elementem jednostki zewnętrznej klimatyzatorów typu split, oddaje ciepło do otoczenia. W ostatnim etapie klimatyzowania powietrza, w zaworze rozprężnym, czynnik termodynamiczny traci swoje właściwości: wysoką temperaturę oraz ciśnienie. Funkcją zaworu rozprężnego jest też systematyczna regulacja ilości czynnika chłodniczego trafiającego do parownika, by w ten sposób sterować preferowaną przez użytkowników klimatyzacji temperaturą chłodzenia pomieszczeń.
W zależności od ilości jednostek wewnętrznych podłączonych do głównego agregatu zewnętrznego wyróżniamy klimatyzatory typu split lub multisplit.
W wariancie klimatyzacji split na system składa się jednostka wewnętrzna (parownik z wentylatorem) i jednostka zewnętrzna. Moduły połączone są ze sobą instalacją freonową (przewody gazowy i cieczowy).
Z kolei klimatyzatory typu multi-split to produkt, który choć w działaniu podobny jest do systemu split to jednak wyróżnia się faktem, że do jednej jednostki zewnętrznej może być podłączonych kilka jednostek wewnętrznych, które będą pracować tak samo wydajnie.
Dobór właściwego systemu klimatyzacji jest zależny od kilku czynników. Pojedynczy system split sprawdzi się w niewielkich domach jednorodzinnych, kawalerkach, małych mieszkaniach. W systemie split znajduje się jedna jednostka wewnętrzna współpracująca z agregatem na elewacji budynku. Między modułami musi być zachowana niewielka odległość, stąd najczęściej jednostka wewnętrzna ulokowana jest w centralnym punkcie domu lub mieszkania. Najczęściej na rynku w takiej konfiguracji spotkać można klimatyzatory naścienne.
System multi-split należy do rozbudowanej wersji klimatyzacji: w takim wariancie do jednej jednostki zewnętrznej może zostać podłączona nie jedna jednostka wewnętrzna, a kilka urządzeń wewnątrz domu. Taki scenariusz sprawdzi się w budownictwie komercyjnym, biurowcach oraz budynkach użyteczności publicznej.
Klimatyzatory możemy także podzielić ze względu na typ i rodzaj montażu, jaki wyróżnia jednostkę wewnętrzną spośród innych modeli. I tak na rynku klimatyzacyjnym wyróżniamy jednostki wewnętrzne:
Każda jednostka wewnętrzna, pracująca w trybie chłodzenia potrzebuje instalacji odprowadzającej kondensat do istniejącej w budynki instalacji kanalizacyjnej. Z uwagi na fakt, że pojemność wilgotnościowa powietrza zależy od jego temperatury, proces chłodzenia powietrza, zawsze wiąże się z wykropleniem pary wodnej w nim zawartego ponieważ wraz ze spadkiem temperatury zmniejsza się pojemność wilgotnościowa powietrza.
Najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie odpływu kondensatu do najbliższego możliwego punktu kanalizacyjnego z zachowaniem odpowiedniego spadku. O ile w przypadku nowych budynków, w których instalacja kanalizacyjna może być odpowiednio przygotowana już na etapie projektu budynku i odprowadzenie skroplin z klimatyzatora w ten sposób nie będzie stanowiła żadnego problemu, to już w przypadku budynków remontowanych i modernizowanych może okazać się, że nie ma możliwości wykonania odpływu skroplin w taki sposób, aby uzyskać wymagane spadki lub też konstrukcja budynku nie pozwala na wkucie i wykonanie odpowiedniej instalacji odprowadzającej skropliny.
W takim przypadku w jednostce wewnętrznej instaluje się niewielkich rozmiarów pompkę skroplin, która przy wykorzystaniu zasilania jednostki wewnętrznej i prostego systemu czujnika pływakowego załącza się, w przypadku pojawienia się wody w jej zbiorniczku podłączonym bezpośrednio do odpływu skroplin jednostki wewnętrznej. Taka pompka umożliwia przetłoczenie i podniesienie wody nawet kilka metrów powyżej klimatyzatora i skutecznie odprowadzenie kondensatu do najbliższego punktu kanalizacyjnego bez obawy o konieczność zachowania spadku w instalacji odprowadzającej kondensat.
Decydując się na montaż jednostki wewnętrznej należy zwracać uwagę na kilka istotnych aspektów, które będą miały wpływ na późniejsze, efektywne chłodzenie. Jednostka wewnętrzna musi być zainstalowana w taki sposób, by możliwy był płynny i swobodny przepływ powietrza. Jej zasłonięcie przez masywne meble lub zasłony sprawi, że schłodzone powietrze nie skieruje się na domowników, ale zatrzyma i rozproszy na meblach. Czujnik temperatury w klimatyzatorze nie może być w bezpośrednim otoczeniu promieni słonecznych, by nie fałszować parametrów panujących w pomieszczeniu: taka sytuacja sprawi, że inwestor będzie musiał ciągle pilnować ustawień jednostki. Szczególny nacisk przypadku montażu klimatyzacji powinniśmy kłaść także na poziom hałasu generowany przez jednostkę wewnętrzną.
Klimatyzacja dopasowana do oczekiwań inwestora i możliwości technicznych budynku daje pewność jej optymalnego działania. Zaprojektowaniem i montażem klimatyzatora z jednostką wewnętrzną oraz jednostką zewnętrzną powinna zająć się profesjonalna firma, a całość powinna się zamknąć w szczegółowej dokumentacji technicznej uzupełnionej o gwarancję na urządzenia. Ze względu na koszty finansowe, nie warto oszczędzać na etapie zaprojektowania instalacji: niewłaściwie podłączony system, zły dobór jednostek może skutkować nieefektywnym chłodzeniem budynku.