Parametry domów energooszczędnychJeśli właśnie wpisałeś/aś w wyszukiwarkę hasło: „dom energooszczędny parametry”, to znaczy, że albo rozważasz wybudowanie domu niskoenergetycznego, albo jego kupno (ewentualnie poszerzasz swoją wiedzę). Nie chcę, w tym miejscu, zamęczać cię skomplikowaną terminologią i wieloma liczbami. Jeśli nie jesteś profesjonalistą/ką to i tak nic Ci to nie da, a jeśli jesteś – już wszystko wiesz.

W tym tekście udzielę Ci kilku ogólnych wskazówek, dzięki którym poznasz podstawowe parametry domów energooszczędnych w stopniu, który umożliwi Ci zrozumienie tematu i kontrolę procesu budowy Twojego nowego domu. Kosztuje Cię to niemało pieniędzy, więc lepiej, żebyś wiedział/a czy wszystko idzie tak jak powinno.

W artykule między innymi:

– co to jest dom energooszczędny

– zapotrzebowanie energetyczne budynku

– współczynnik przenikania ciepła (U)

– dach w domu energooszczędnym

– ściany w domu energooszczędnym

– fundamenty domu energooszczędnego

– co to są mostki cieplne?

– instalacje cechujące domy energooszczędne

Parametry domów energooszczędnych

Co to jest dom energooszczędny?

Wyjaśniając powyższe pojęcie, podajemy od razu pierwszy, podstawowy i najważniejszy parametr domu energooszczędnego: zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku to inaczej liczba kilowatów energii potrzebna do ogrzania metra kwadratowego domu w ciągu roku. Przykładowo zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego wynosi poniżej 15 kWh/(m2·rok) i oznacza, że do ogrzania m2 takiego domu, należy spalić w ciągu roku: ok. 2,5 kg węgla, 1,5 litra oleju opałowego lub 1,7m3 gazu ziemnego. (budynek standardowy ma zapotrzebowanie powyżej 15 kWh/(m2·rok).

Parametry domów energooszczędnych to zapotrzebowanie energetyczne od 30 do 60 kWh(m2·rok).

Jest to podstawowy i najważniejszy parametr domu energooszczędnego. Jeśli dom, który budujesz (lub kupujesz) będzie miał zapotrzebowanie energetyczne w podanych powyżej widełkach, to znaczy, że jest to dom energooszczędny. Nic więcej już Cię nie musi interesować.

Wszelkie inne parametry domów energooszczędnych, służą jedynie do tego, by osiągnąć tak niskie zapotrzebowanie energetyczne. Zmieńmy więc pytanie – nie chodzi o to, jakie są parametry domów energooszczędnych, ale jakie warunki musi spełnić dom, by mieć odpowiednio niskie zapotrzebowanie energetyczne? Jakie są ogólne zasady, których trzeba się trzymać przy projektowaniu takiego domu?

 

Współczynnik przenikania ciepła

Dom musi być szczelny i odizolowany. Na nic Ci się zda super wydajne, ekonomiczne ogrzewanie, jeśli ciepłe powietrze będzie uciekało przez szpary pod drzwiami czy w oknach lub dziury wentylacji grawitacyjnej, albo ciepło będzie uciekało przez niedostateczne zaizolowane ściany, sufity, podłogi.

Co do szczelności – jest to kwestia odpowiedniego wykonania domu i zrezygnowania z przestarzałej technologii wentylacji grawitacyjnej.

Współczynnik przenikania ciepła (U) to współczynnik charakteryzujący przegrody cieplne (przegroda cieplna to wszystko to, co dzieli ciepłe wnętrze Twojego domu, od zimnego, nieprzyjaznego zewnętrza – ściany, dach, podłoga itd.). Współczynnik pokazuje ilość ciepła przepływającego przez przegrodę. Zasada jest taka, że im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym parametry domu energooszczędnego są lepsze.

Przykładowy współczynnik wygląda tak: λ 0,018 W/(m·K). W domach energooszczędnych zalecane są następujące wartości tego współczynnika:

Dla fundamentów: U ≤ 0,15W/(m²·K) (odizolowanie domu od ziemi na której stoi, jest bardzo ważne. Często, szczególnie w starym budownictwie, mówi się, że „ciągnie od podłogi”. Chyba chcesz tego uniknąć w swoim nowym domu?)

Strop nieogrzewanej piwnicy: U ≤ 0,30 W/(m²·K) (ale piwnicę lepiej ogrzewać i zrobić sobie w niej np. siłownię 😉 )

Ściany zewnętrzne: U ≤ 0,20–0,25 W/(m²·K).

Dach: U ≤ 0,15–0,20 W/(m²·K)

Okna: U ≤ 0,8 W/(m2·K) – liczy się współczynnik, a nie ilość komór!

Pamiętaj o jednym: dla współczynnika przenikania ciepła praktycznie nie ma znaczenia to, z czego zrobione będą warstwy nośne ścian w budynku. To czy współczynnik U będzie dla danej ściany niski, czy wysoki zależy przede wszystkim od odpowiedniej izolacji!

Łatwiej odizolować ściany dwu lub trójwarstwowe. Przy ścianach jednowarstwowych każdy błąd popełniony podczas ich odizolowywania może prowadzić do powstania mostków cieplnych.

Nadzorując budowę swojego domu, pilnuj, żeby został odizolowany ze wszystkich możliwych stron minimum 20 centymetrową warstwą styropianu (czy innego izolatora), a dach to minimum 30 cm.

 

Mostki cieplne

Mostki termiczne (to druga nazwa) to miejsca w których przegrody budynku mają zwiększony współczynnik przenikania ciepła. Może to wynikać z tego, że w danym miejscu izolacja jest zbyt cienka, albo występują przebicia na wylot przez przegrodę (np. komin).

Mostków cieplnych nie da się do końca wyeliminować, na ich występowanie wpływa chociażby bryła geometryczna budynku (im więcej narożników – miejsc łączeń ścian – tym więcej mostków cieplnych) – to jeden z powodów, dla których domy pasywne wyglądają jak bunkry.

W jakich miejscach występują mostki cieplne? Kominy, miejsca gdzie są budowane tarasy, balkony, okna (szczególnie jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane). Zbyt lekki dach (tylko na wełnie mineralnej).

Wszystkich mostków cieplnych nie da się pozbyć, ale są takie, które wynikają z wad w instalacji. To jest bardzo niepożądana rzecz i tego trzeba szczególnie unikać.

Jednym z najważniejszych mostków cieplnych, których pozbywamy się w domach energooszczędnych to kominy wentylacji grawitacyjnej. Zsumowana powierzchnia tych kominów w przeciętnym domu daje dziurę na wylot o wymiarach około metr na metr – coś takiego nie ma sensu. W domu energooszczędnym jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji.

 

Instalacje cechujące domy energooszczędne

Jedną z najważniejszych cech, można by rzec, że parametrem domów energooszczędnych, są instalacje służące do produkcji, utrzymywania i odzyskiwania energii. Wielość i jakość urządzeń energooszczędnych w znaczący sposób obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Nawet najszczelniejszy, najlepiej odizolowany budynek, nie będzie rzeczywiście energooszczędny bez tych instalacji:

  1. Rekuperator – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jeśli miałbyś postawić tylko na jedną instalację energooszczędną w swoim domu to musi to być właśnie rekuperacja. Rekuperacja obniża rachunki za ogrzewanie, aż o 30% co bardzo ułatwia osiągnięcie odpowiedniego standardu energetycznego. Zalet rekuperacji jest o wiele więcej, a jedną z największych, jest umożliwienie oddychania Tobie i reszcie domowników, czystym, natlenionym i ogrzanym powietrzem.
  2. Pompa ciepła – jest to urządzenie, które „pompuje” ciepło z obszaru chłodniejszego, do obszaru cieplejszego (czyli wbrew prawom fizyki). Pompa ciepła będzie ogrzewać wodę w Twoim domu przez cały rok. Pompy ciepła są gruntowe (pobierające ciepło z ziemi) i powietrzne. Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale na 99.9% posiadasz już pompę ciepła. Gdzie? Lodówki pracują na tej samej zasadzie. Przy czym lodówki ochładzając swoje wnętrze, wyprowadzają ciepło na zewnątrz. Instalując powietrzną pompę ciepła, sprawiasz, że na zewnątrz robi się jeszcze chłodniej, a w domu cieplej (w mikroskopijnym ułamku przyczyniasz się do walki z globalnym ociepleniem klimatu ;).
  3. Kolektory słoneczne – wykorzystując energię słońca też możesz ogrzewać wodę w swoim mieszkaniu. Niestety, ze względu na nasze położenie geograficzne kolektory słoneczne spełniają swoją funkcję tylko od kwietnia do września. Nie ma też większego sensu łączyć ich z pompami ciepła. Kolektory mogą być za to tańszą alternatywną dla pomp ciepła.
  4. Inne instalacje o których możesz pomyśleć to: kotły na biomasę, siłownie wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne itd. Ciekawym rozwiązaniem jest również zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym (ale w domach pasywnych to nie przejdzie ze względu na powstanie mostka cieplnego w miejscu instalacji).

 

Zakończenie

Parametry domów energooszczędnych sprowadzają się do jednego: zapotrzebowania energetycznego budynku. Pozostałe parametry, oraz instalacje służą do tego, że ten jeden parametr domu energooszczędnego był jak najniższy. Podsumowując, musisz zwrócić uwagę na trzy rzeczy: odpowiednie zaizolowanie całego budynku, dbałość o szczegóły (unikanie mostków cieplnych) i instalacja porządnej rekuperacji. Cała reszta to mniej ważne szczegóły.

Podsumowanie:

– najważniejszym parametrem domów energooszczędnych jest zapotrzebowanie energetyczne budynku

– izoluj ściany i fundamenty min. 20cm warstwą styropianu, a dach 30cm.

– wskaźnik przenikania ciepła U powinien być jak najniższy

– unikaj mostków cieplnych tam gdzie się da

– nawet nie myśl o budowaniu wentylacji grawitacyjnej

– zainstaluj dobrą wentylacje z odzyskiem ciepła (pompy ciepła i kolektory słoneczne to opcja, nie oblig)

Pozostałe artykuły:

Szybka
wycena

Szybka wycena